Newsletter

MNiSW: Oświadczenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wyższego (komunikat)

02.06.2020, 15:15aktualizacja: 02.06.2020, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

W związku z artykułem na stronie poznan.wyborcza.pl pt. „PiS chce zlikwidować PAN. A naukowcy? Tworzą jeszcze lepszy test koronawirusa” dementujemy informację, że Polska Akademia Nauk ma zostać zlikwidowana. Jest to teza, która nie ma najmniejszego pokrycia w rzeczywistości.

Informujemy jednocześnie, że rozważana jest reforma Polskiej Akademii Nauk i pozostaje ona jednym z priorytetów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w obecnej kadencji. Na razie w przestrzeni publicznej odbywają się dyskusje o kierunku reformy PAN.

W trakcie prac nad reformą PAN Ministerstwo Nauki zamierza podtrzymać formułę dialogu ze środowiskiem akademickim, zastosowaną z sukcesem podczas prac nad Konstytucją dla Nauki. Polska Akademia Nauk jest bardzo ważnym elementem polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki, dlatego – w naszej opinii - całe środowisko akademickie powinno zaangażować się w debatę, która byłaby otwarta na różne koncepcje.

Jako Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bardzo doceniamy pracę naukowców z instytutów PAN, czego wyrazem była kwietniowa rozmowa online, w której uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek i b. wicepremier Jarosław Gowin oraz poznańscy naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, którzy opracowali test na obecność koronawirusa.

Na początku kwietnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało IChB PAN dofinansowanie w wysokości blisko 15 mln zł, dzięki czemu zaraz po Wielkanocy rozpoczęła się produkcja 150 tys. zestawów do testów.

Przypominamy również, że doceniając pracę naukowców PAN, b. szef resortu nauki Jarosław Gowin zwrócił się do swojego następcy ministra Wojciecha Murdzka, aby ten zawnioskował do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie najwyższych odznaczeń państwowych zespołowi naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, który opracował polski test na koronawirusa. W maju minister Wojciech Murdzek przekazał wnioski o odznaczenia dla całego poznańskiego zespołu zasłużonego w pracach nad testem do Kancelarii Prezydenta RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2020, 15:15
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ