Newsletter

MR: od 19 IX uproszczenie i przyśpieszenie procesów inwestycyjnych w budownictwie

18.09.2020, 21:08aktualizacja: 18.09.2020, 21:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uproszczenie i przyśpieszenie procesów inwestycyjnych w budownictwie to główny cel nowelizacji prawa budowlanego, która wchodzi w życie w sobotę 19 września - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju.

Zmiana przepisów - jak czytamy - przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań, znikają także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń.

Według cytowanej w informacji wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, przyśpieszenie i uproszczenie procedur sprawi, że mieszkania i domy będą trafiać do obywateli w krótszym czasie. "Zwiększenie dostępności mieszkań to jeden w priorytetów Ministerstwa Rozwoju. Mają temu także służyć rozwiązania prawne ujęte w tzw. pakiecie mieszkaniowym, rozpatrywanym obecnie przez Sejm – podkreśla wicepremier.

Jak wyjaśnia wiceminister rozwoju Robert Nowicki, nadmierna liczba dokumentów, których obecnie wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy. Dodaje, że po wejściu w życie nowelizacji projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych. Zaznacza, że obowiązkiem kierownika budowy będzie posiadanie aktualnego projektu technicznego na placu budowy, a projektant będzie składał oświadczenie o jego poprawności i sporządzeniu przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Napisano, że nowe przepisy wprowadzają też uproszczony proces legalizacji starych samowoli budowlanych. Dzięki temu - jak zaznaczono - nadzór budowlany uzyska informację o ich istnieniu i będzie mógł sprawdzić ich bezpieczeństwo. (PAP)

ewes/ skr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.09.2020, 21:08
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ