Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Sesja plenarna Europejskiego Kongresu Samorządowego koncentrowała się na zmianach, jakie zaszły w polskim społeczeństwie w wyniku pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie oraz tych, które czekają Polaków w najbliższych latach. „Żyjemy w nowych, pełnych niespodziewanych zdarzeń czasach, a pandemia i wojna w Ukrainie stały się prawdziwą próbą dla nas wszystkich” - stwierdził Bogusław Chrabota, red. naczelny „Rzeczypospolitej”, prowadzący dyskusję na EKS w Mikołajkach.
Uczestnicy sesji starali się odpowiedzieć, jak polskie społeczeństwo odnalazło się w tym trudnym czasie. Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego wskazał, że nie ma innego sposobu na zarządzanie kryzysem, jak współpraca. „Jednomyślne, wspólne działanie to jedyna skuteczna metoda, aby wybrnąć z trudnej sytuacji” - podkreślił marszałek Brzezin.
„Polacy pokazali, że są w stanie współpracować ponad politycznym sporem” - stwierdził z kolei Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Wskazał, że to spór jest istotą demokracji. „Nie powinniśmy się wstydzić, że mamy różne zdania, ale stale pokazywać, iż potrafimy się porozumieć. Kolejne lata będą trudne i wszystkie strony: rząd, samorząd, biznes muszą mieć tego świadomość” - zaznaczył Paweł Szefernaker.
Duże zmiany zachodzą i będą dalej następować zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii. Wykorzystanie sieci internetowych, które w momencie wybuchu wojny na Ukrainie sięgało 60 proc., pokazało, że w sferze cyfryzacji muszą nastąpić szybkie zmiany.
„Utwierdziło nas to w przekonaniu, że musimy w Play przyspieszyć zaplanowane inwestycje. Kontynuować rozbudowę sieci mobilnej i dynamicznie rozwijać infrastrukturę stacjonarną” - zapowiedział Michał Ziółkowski, członek zarządu ds. techniki w Play i wyjaśnił, że realizacja ambitnych planów wymaga doskonałej współpracy z władzami samorządowymi.
„Współpracujemy z samorządami i mamy dla nich konkretne propozycje. Dzięki umowom na dzierżawę nieruchomości pod elementy infrastruktury telekomunikacyjnej możemy kontrybuować do lokalnych budżetów. Pragniemy, aby takie umowy były trwałe, co najmniej 5-letnie. Dzięki temu jeszcze więcej Polaków będzie miało dostęp do szybkiego internetu, zarówno światłowodowego, jak i w technologii mobilnej” - mówił prezes Ziółkowski.
Zarówno przedstawiciel zarządu firmy Play, jak i wiceminister Szefernaker, zwracali uwagę na konieczność walki z cyfrowym wykluczeniem Polaków.
„Musimy dynamicznie reagować na zmiany, jakich jesteśmy świadkami i uczestnikami. Wyzwania, przed którymi stajemy, wymagają zgodnej współpracy” - przyznał Paweł Szefernaker.
„Jestem przekonany, że wszyscy mamy jeden cel - rozwój. Rozwój Polski poprzez rozwój lokalnej społeczności. To, na czym nam zależy, to dobry dialog. Musimy edukować razem społeczeństwo i uświadamiać, że przed nowymi technologiami nie da się uciec” - podsumował Michał Ziółkowski, członek zarządu ds. techniki w Play.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.03.2023, 14:10 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Neolityczną ceramikę i kolekcję europejskich monet odkryto we Wdeckim Parku Krajobrazowym PAP
Ceramikę należącą do neolitycznej kultury amfor kulistych oraz monety z różnych europejskich krajów, które prawdopodobnie należały do niemieckiego żołnierza, poległego w II wojnie światowej - znaleźli archeolodzy w gminie Osie na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.- 15.11.2024, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce