Pobierz materiał i Publikuj za darmo
• Mimo rosnącej świadomości ekologicznej oraz dynamicznie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego, Polacy nadal wierzą w mity dotyczące elektromobilności, zwłaszcza związane z zasięgiem pojazdów BEV, ich ładowaniem oraz wpływem na środowisko.
Po polskich drogach porusza się ponad 70 tysięcy pojazdów całkowicie zasilanych prądem [2]. Chociaż rozwiązania stosowane w pojazdach elektrycznych są coraz bardziej zaawansowane i stale udoskonalane, z badania [3] przeprowadzonego na zlecenie BMW Group Polska wynika, że wielu Polaków wciąż opiera swoje opinie na powszechnie powielanych mitach i obawach związanych z pojazdami BEV.
Mit 1: samochody elektryczne mają mały zasięg
Aż 74% respondentów uważa, że samochody elektryczne mają mały zasięg, a co drugi (49%) jest zdania, że mieści się on średnio w granicach 200-300 km (przy normalnej jeździe [4]). Tymczasem wiele nowoczesnych modeli BEV jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu nawet 600 km, co w pełni zaspokaja codzienne potrzeby większości użytkowników. Potwierdzają to także dane BMW Group, które wskazują, że przeciętny kierowca samochodu miejskiego pokonuje dystans nie większy niż 60 km dziennie.
„Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy, że współczesne samochody elektryczne pozwalają na komfortowe użytkowanie zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Elektromobilność przestaje być domeną jedynie krótkich dojazdów do pracy, co potwierdzają chociażby wyniki rejestracji naszych pojazdów. Przykładowo, jeden z naszych najpopularniejszych modeli elektrycznych, BMW i4, ma zasięg nawet do 600 km” - mówi Mateusz Grupa, E-mobility Manager w BMW Group Polska.
Mit 2: ładowanie samochodów elektrycznych trwa zbyt długo
Dwie z trzech osób (66%) biorących udział w badaniu uważają, że ładowanie samochodów elektrycznych zajmuje za dużo czasu. Najczęściej (25%) wskazywali, że średni czas ładowania przy podłączeniu do szybkiej ładowarki to 60 min, natomiast blisko co piąta osoba (17%) zaznaczyła odpowiedź: 1,5 godziny. Tymczasem szybkie ładowarki pozwalają już w 30 minut zwiększyć stan baterii do poziomu umożliwiającego przejechanie kilkuset kilometrów. Przykładowo posiadacze BMW i5 mogą po 10 min zyskać 156 km zasięgu.
Wiele z oferowanych w sprzedaży nowoczesnych pojazdów elektrycznych pozwoli zatem na przejazd z Warszawy do Poznania bez przerw na ładowanie, a z Warszawy do Berlina - z jednym, 34-minutowym przystankiem. Ciągle rozwijająca się infrastruktura sprawia natomiast, że pojazd naładujemy dziś w trakcie wizyty w centrum handlowym, pod supermarketami czy w pracy.
Mit 3: samochody elektryczne są równie szkodliwe dla środowiska jak spalinowe
Co drugi ankietowany (50%) uważa, że pojazdy elektryczne nie są bardziej ekologiczne od samochodów spalinowych. Wśród przyczyn wymienia się produkcję energii w Polsce opartą głównie na węglu oraz emisje związane z produkcją i eksploatacją pojazdów zasilanych prądem. W rzeczywistości bilans emisji w całym cyklu życia samochodów elektrycznych jest ponaddwukrotnie niższy niż w przypadku ich spalinowych odpowiedników. Wykorzystanie zielonej energii do produkcji baterii skutkuje spadkiem CO2 o 2 tony - niemal 10% całkowitego śladu produkcyjnego [5].
„Elektromobilność jest jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Jako BMW Group nie tylko pracujemy nad ograniczeniem emisji CO2 w fazie użytkowania, ale także w całym cyklu życia pojazdów. Naszym celem jest, by do 2030 roku - także dzięki dalszej zrównoważonej produkcji - obniżyć emisję dwutlenku węgla o 40%” - dodaje Mateusz Grupa.
Podążając ścieżką zrównoważonej indywidualnej mobilności, w 2025 roku BMW otworzy całkowicie nowy rozdział w swojej historii, wprowadzając na rynek BMW Vision Neue Klasse. Ten w pełni elektryczny model zredefiniuje charakter marki i przyszłe generacje jej pojazdów, które wyznaczą nowe standardy cyfryzacji, elektryfikacji i gospodarki o obiegu zamkniętym. Zmniejszona zostanie m.in. emisja CO2 podczas produkcji ogniw do baterii nawet o 60%.
Mit 4: baterie w samochodach elektrycznych szybko się zużywają, zwłaszcza zimą
Ponad połowa badanych (54%) uważa, że baterie w samochodach elektrycznych szybko się zużywają, a 43% respondentów twierdzi, że niskie temperatury uniemożliwiają jazdę pojazdem BEV w okresie zimowym. Tymczasem rzeczywistość pokazuje, że żywotność nowoczesnych baterii przekracza oczekiwania użytkowników.
Dziesięć lat doświadczenia BMW Group z elektryczną mobilnością i ponad milionem pojazdów bateryjnych BMW na drogach pokazuje, że nawet najstarsze akumulatory wysokiego napięcia w UE nadal zachowują ponad 80% swojej pojemności [6]. Zużycie baterii można więc porównać do trwałości układów napędowych w pojazdach zasilanych konwencjonalnie.
Z kolei w warunkach zimowych spadek zasięgu przy normalnej jeździe wynosi jedynie 10% [7], co odpowiada większemu zużyciu paliwa w samochodach spalinowych. Współczesne elektryki są projektowane tak, aby radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi bez utraty wydajności.
Przyszłość polskich dróg
Nowoczesne technologie oraz coraz bardziej zrównoważona produkcja przyczyniają się do zmiany postrzegania samochodów elektrycznych, a Polaków do decyzji o ich wyborze zachęcają liczne udogodnienia. Darmowe parkowanie w wyznaczonych miejscach, możliwość poruszania się buspasem, odpisy podatkowe czy zwolnienie z akcyzy przekonują do zakupu samochodu elektrycznego 31% ankietowanych.
„Transformacja motoryzacji to jeden z kluczowych elementów walki ze zmianami klimatycznymi. Badanie pokazało, że mimo silnej wiary w mity, elektromobilność w Polsce ma ogromny potencjał. Naszą misją jest, aby BMW Group produkowało najbardziej zielone samochody elektryczne, a do 2030 r. mają one stanowić 50% naszej globalnej sprzedaży i będą dostępne we wszystkich segmentach BMW Group” - podsumowuje Mateusz Grupa.
[1] IBRM Samar, stan na 31.08.2024r.
[2] IBRM Samar, stan na 31.08.2024r.
[3] Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research w sierpniu 2024 r. w formie wywiadów online na zlecenie BMW Group Polska na reprezentatywnej próbie pełnoletnich Polek i Polaków.
[4] Przez „normalną jazdę” rozumie się jazdę po drogach publicznych z poszanowaniem obowiązujących przepisów, dostosowaną do panujących warunków atmosferycznych oraz rodzaju nawierzchni.
[5] Dane wewnętrzne BMW Group.
[6] Przy normalnej jeździe.
[7] Dane wewnętrzne BMW Group.
Źródło informacji: BMW
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.11.2024, 09:00 |
Źródło informacji | BMW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni PAP
Polacy chcą wspierać materialnie, jak i poprzez poświęcanie czasu wolnego przede wszystkim swoją rodzinę, przyjaciół i sąsiadów, a w nieco mniejszym stopniu uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy umiarkowanie prospołeczni - powiedziała PAP psycholożka dr Iwona Nowakowska.- 21.12.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Hillstone Networks świętuje sukcesy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i przewiduje innowacyjną przyszłość na rok 2025
- 20.12.2024, 09:21
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire