Newsletter

Nauka i technologie

Fundusz Żubra zachęca do polubienia nietoperzy

22.11.2021, 09:00aktualizacja: 22.11.2021, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundusz Żubra – montaż budki przez naukowców z PAN
Fundusz Żubra – montaż budki przez naukowców z PAN
Fundusz Żubra rozpoczyna współpracę z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk nad wspólnym projektem, skoncentrowanym wokół nietoperzy - ssaków niezwykle istotnych dla wielu ekosystemów. W ramach współpracy Fundusz finansuje sprzęt potrzebny do badań, infrastrukturę, która umożliwi naukowcom obserwację tych tajemniczych ssaków oraz we współpracy z agencją komunikacyjną i influencerami startuje z akcją mającą na celu poprawienie ich wizerunku.

Nietoperze, mimo wszystkich swoich zalet, nie cieszą się dobrą opinią. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Żubra wynika, że w gronie, w którym znalazł się wraz z kozicą, wilkiem, żubrem, dzikiem, sarną i królikiem, nietoperz jest zwierzęciem najmniej lubianym. 37 proc. respondentów go nie lubi, a 59 proc. deklaruje strach przed nim. Tymczasem nietoperze to zwierzęta pożyteczne, zagadkowe i warte poznania.

„Nietoperze są jedynymi ssakami, które potrafią aktywnie latać, a nie szybować, przy tym są socjalne, inteligentne i szybko się uczą - mówi prof. Ireneusz Ruczyński z Instytutu Biologii Ssaków PAN. - Fenomenem jest ich długowieczność: ważący kilka gramów nietoperz może dożyć 40 lat, kiedy gryzoń o podobnych rozmiarach będzie żył zaledwie rok lub dwa. Dlatego nietoperze nazywa się długowiecznymi ssakami zamkniętymi w małym ciele. Zrozumienie mechanizmów ich starzenia się może być wstępem do opracowania sposobów spowalniania procesu starzenia się ludzi”.

Nietoperze są niezwykle pożyteczne, ponieważ - żywiąc się owadami - zapewniają darmową i w pełni ekologiczną ochronę roślin. Globalna „praca” nietoperzy, polegająca na zjadaniu szkodników, jest wyceniana na miliardy dolarów rocznie. W Polsce nietoperze również znacząco obniżają populację szkodników w lasach i na terenach rolniczych, zjadają ogromne ilości komarów i są wskaźnikiem zmian klimatycznych - to znaczy, że śledząc postępujące różnice w zasięgach występowania różnych gatunków nietoperzy, możemy oceniać, jak ociepla się klimat. Wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce chronione, a troska o nie jest kluczowa nie tylko dla zafascynowanych nimi naukowców, ale dla wszystkich mieszkańców naszego kraju.

„Można wyobrazić sobie świat bez nietoperzy - kontynuuje prof. Ruczyński. - W takim świecie będziemy skazani na znacznie większe ilości środków chemicznych, które w jakiejś formie ostatecznie trafią do naszego ciała. Będziemy pewnie też w większym stopniu narażeni na towarzystwo dokuczliwych owadów”.

Fundusz Żubra, którego misją jest ochrona dzikiej przyrody, postanowił więc, że jednym z jego eko-priorytetów w tym roku będą nietoperze - ich ochrona i wsparcie badań nad nimi, prowadzonych przez Instytut Badań Ssaków PAN. Dzięki Funduszowi naukowcy zostali wyposażeni w sprzęt do monitorowania aktywności nietoperzy, m.in. detektory ultradźwiękowe przetwarzające dźwięki wydawane przez nietoperze na te słyszalne przez ludzi, kamerę termowizyjną, drona i samochód pozwalający na pracę w terenie. Z uwagi na postępującą termomodernizację domów w Polsce nietoperze tracą miejsca, w których mogłyby schronić się zimą i latem. Dlatego Fundusz Żubra sfinansuje wykonanie 175 budek, w których nietoperze będą mogły bezpiecznie się skryć oraz trzech kilkumetrowych wież, które mogą stać się miejscem ich rozrodu.

Fundusz Żubra zaangażował do współpracy agencję komunikacyjną, która pomoże poprawić wizerunek nietoperzy w oczach Polaków i uświadomić społeczeństwu, jak wyjątkowy i ważny dla zachowania równowagi naszego ekosystemu jest ten gatunek. W ramach projektu prowadzone są działania reklamowe w internecie, PR, a także współpraca z dziennikarzami i popularnymi kanałami mediów społecznościowych, m.in. Make Life Harder, Suchar Codzienny, Donald.pl, Eko, Paulina Górska, 5 sposobów na oraz Mikrowyprawy.

„Fundusz Żubra podchodzi do ochrony nietoperzy interdyscyplinarnie - wyjaśnia Urszula Czerniawska-Kapeluch z Funduszu Żubra. - Łączymy wiedzę naukowców z Instytutu Biologii Ssaków PAN, doświadczenie polskich stolarzy, holenderski know-how w zakresie rozwiązań dla ochrony zwierząt oraz kompetencje marketingowe. Mamy nadzieję, że ta współpraca i działania komunikacyjne pozytywnie wpłyną na wizerunek nietoperzy, poprawią ich dobrostan i zwiększą ich szansę na przetrwanie w rejonie Białowieży”.

Powyższe działania są konsekwentną realizacją misji Kompanii Piwowarskiej, która opiera się na ochronie polskiej przyrody. By realizować ten cel Kompania Piwowarska powołała Fundusz Żubra, który ma za zadanie edukować społeczeństwo oraz ratować i chronić przyrodę. Tę misję realizuje w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski. Wspiera rozmaite inicjatywy na rzecz ochrony przyrody: te długofalowe, jak współpraca z Białowieskim Parkiem Narodowym i te, które wymagają szybkiego działania, jak pomoc w czasie pożaru doliny Biebrzy. Ostatnia akcja Funduszu Żubra, pomoc w wykupywaniu gruntów Biebrzańskiego Parku Narodowego, w realny sposób przyczyniła się do zwiększenia terenów Parku objętych właściwą ochroną.

KONTAKT:

Kompania Piwowarska

e-mail: biuro.prasowe@asahibeer.pl

tel. +48 695 654 479

-

Justyna Sztengreber

Public Relations

Huta 19 im. Joachima Fersengelda

e-mail: justyna.sztengreber@huta19.com

tel. +48 796 446 663

Źródło informacji: Fundusz Żubra

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.11.2021, 09:00
Źródło informacji Fundusz Żubra
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ