Newsletter

Nauka i technologie

Jarocin: Innowacyjne partnerstwo gminy i rzemieślników

26.08.2021, 19:45aktualizacja: 26.08.2021, 19:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Jarocin
Fot. UM Jarocin
Uruchomienie Jarocińskiego Centrum Edukacji Kariery było tematem spotkania informacyjnego dla członków Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Nowoczesny ośrodek edukacyjny powstanie w ramach innowacyjnego partnerstwa gminy Jarocin z Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie. To jedno z działań w ramach szerszego projektu „Jarocin - Miastem Jutra”. Na jego realizację Gmina Jarocin pozyskała 3,5 mln euro z funduszy norweskich.

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to innowacyjne przedsięwzięcie, realizowane wspólnie przez samorząd gminy i cech rzemiosł różnych. -  Nasz plan jest bardzo ambitny i nieszablonowy. To innowacyjne partnerstwo z samorządem to taka rzecz, która pewnie nie przydarzyła się innemu cechowi w Polsce. Współpraca samorządu z rzemieślnikami jest bardzo ważna, ponieważ, moim zdaniem, jest to najważniejsze środowisko do nauki zawodu – podkreślił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Co ważne projekt w całości zostanie sfinansowany z dotacji, pozyskanej z funduszy norweskich. W jego ramach, w miejscu sali cechu przy ul. Barwickiego, poswatanie nowy, dwukondygnacyjny budynek. Na parterze zlokalizowanych zostanie 6 pracowni zawodowych, które umożliwią przedstawienie danego zawodu w praktyce. Na piętrze zaplanowano 4 sale wykładowe, a na dachu – łąkę z pasieką pszczół. Na dachu zostanie zamontowana także instalacja fotowoltaiczna, która zapewni oświetlenie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Przed obiektem wydzielony zostanie trawiasty parking z  ładowarkami do pojazdów elektrycznych, również zasilanymi panelami słonecznymi. -  Nowy budynek z multimedialnym wyposażeniem to inwestycyjna część projektu. W ramach tzw. części miękkiej będą tu realizowane certyfikowane kursy i szkolenia. Jednym z priorytetów działania centrum będzie promowanie zawodów rzemieślniczych wśród uczniów szkół podstawowych. Całość zostanie poprzedzona badaniami potrzeb jarocińskiego rynku pracy oraz oczekiwań uczniów – poinformował zastępca burmistrza, Bartosz Walczak.

W Jarocińskim Centrum Edukacji i Kariery działały będą: edukacyjne pracownie zawodowe, centrum doradztwa zawodowego, zakład doskonalenia specjalistycznego oraz laboratorium kreatywnej i innowacyjnej przedsiębiorczości. -  Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych często stoją przed dylematem, co robić dalej. W naszym centrum będziemy pomagali im w wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Będziemy też wspierali dorosłych, chcących rozwijać swoje umiejętności lub takich, którzy chcieliby zmienić dotychczasową ścieżkę zawodową - zaznaczył starszy cechu, Jacek Dutkiewicz.

Jarocińskie Centrum Edukacji Kariery to część szerszego projektu - „Jarocin - Miastem Jutra”, stworzonego z ogromnym udziałem jarocińskiej społeczności – mieszkańców, przedsiębiorców, młodzieży, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych. Na realizację przedsięwzięcia gmina Jarocin pozyskała ponad 3,5 mln euro wsparcia z programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. -  Przez 10 miesięcy współpracowaliśmy z zespołem miejskim i to ta około 20-osobowa grupa pracowników: urzędu, jednostek organizacyjnych i spółek miejskich była motorem napędowym w czasie wytyczania Nowej Ścieżki Rozwoju Jarocina. Finalnie przygotowany został świetny projekt, który został oceniony bardzo wysoko. Cieszę się, że Jarocin sięgnął po te pieniądze – mówił podczas spotkania Marian Adamek, doradca Związku Miast Polskich.

W ramach Nowej Ścieżki Rozwoju zdefiniowano trzy podstawowe cele, które odpowiadają wymiarom, jakie musiały zostać ujęte w projekcie. Pierwszy to - Ecorockowe Miasto. Tu główny nacisk położono na ekologię i rozwój przestrzenny. Kolejny - Wspólnota Lokalna Awangardowych Działań skupia się na wymiarze społecznym, budowaniu tożsamości lokalnej i wzmocnieniu więzi. Trzeci - Jarociński Rozwój Gospodarczy uwzględnia aspekt ekonomiczno-edukacyjny. Projekt, który będzie realizowany do 2024 roku  ma również na celu zbudowanie przyjaznej i innowacyjnej administracji, co zostanie zrealizowane m.in. poprzez przystosowanie Ratusza na Biuro Obsługi Mieszkańca.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.08.2021, 19:45
Źródło informacji Jarocin
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ