Newsletter

Nauka i technologie

Katowice: LEDowe latarnie z budżetu obywatelskiego rozświetlają miasto

28.11.2022, 15:32aktualizacja: 28.11.2022, 15:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

 Na części ul. Gawronów zamontowano nowe oświetlenie typu LED_fot. M. Mendala.jpg
Na części ul. Gawronów zamontowano nowe oświetlenie typu LED_fot. M. Mendala.jpg
Od kilku lat Katowice prowadzą wymianę opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne i energooszczędne typu LED. Mieszkańcy, dostrzegając pozytywne aspekty takiego działania również decydują o wymianach opraw oraz budowie nowego oświetlenia w dzielnicach.

Poprzez budżet obywatelski nowe oświetlenie pojawiło się już w Brynowie, a niebawem również w Koszutce i Giszowcu. Do końca roku, licząc wszystkie wymienione w ostatnich latach punkty oświetleniowe, Katowice będą miały ok. 1,7 tys. latarni LEDowych.

- Dzisiaj o oświetleniu ulicznym typu LED mówimy najczęściej w kontekście oszczędności jakie pozwala ono wygenerować w stosunku do oświetlenia starego typu, z oprawami sodowymi. Jednak priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo dlatego tak cenne są w tym zakresie inicjatywy mieszkańców, którzy poprzez takie narzędzia jak budżet obywatelski intensyfikują działania miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dokonywana na przestrzeni ostatnich lat wymiana 1,7 tys. punktów świetlnych w Katowicach to projekty o łącznej wartości ponad 6 mln zł – dodaje prezydent.

Ekologiczne i nowoczesne oświetlenie w ramach Budżetu Obywatelskiego zyskają mieszkańcy Koszutki, Giszowca i Brynowa. Warto podkreślić, że inwestycje te oprócz zalet w aspekcie poprawy bezpieczeństwa, mają jeszcze walory ekonomiczne i ekologiczne. Przed modernizacją  punktów oświetleniowych moc zainstalowanych opraw wynosiła ok. 315 kW, a po modernizacji to 143 kW. Koszt energii wraz z dystrybucją dla wspomnianych punktów wynosił ponad milion złotych, a po modernizacji aż o połowę mniej. To także ograniczenie emisji CO2 o blisko połowę.

Mieszkańcy wybierają, miasto realizuje

Jednym ze zrealizowanych w tym roku zadań z budżetu obywatelskiego jest projekt dotyczący Brynowa-Os. Zgrzebnioka dzięki któremu doświetlono chodnik po północnej stronie ul. Gawronów. Na 250 metrowym odcinku pojawiło się 12 nowych lamp typu LED za prawie 90 tys. zł. W tym roku realizowane są również dwa zadania dotyczące wymiany opraw oświetleniowych na LEDowe w Koszutce. Ich realizacja rozpoczęła się w połowie października i powinna zakończyć się do końca roku. Projekty obejmują wymianę opraw oświetleniowych w rejonie ul. Grażyńskiego, ul. Misjonarzy Oblatów MN, ul. Sokolskiej i ul. Dunikowskiego. Łącznie wymienionych zostanie 66 punktów oświetleniowych, a koszt realizacji tych zadań zamknie się w kwocie ok. 480 tys. zł.

Modernizacja oświetlenia na terenie Parku Giszowieckiego w Katowicach to zadanie, które podczas ubiegłorocznego głosowania w budżecie obywatelskim otrzymało 1156 głosów. W tym przypadku zakres prac obejmuje wymianę 46 starych opraw oświetlenia na terenie parku na nowe w technologii LED. Prace rozpoczęły się 28 października i powinny zakończyć się do końca roku. Wartość zadania to prawie 130 tysięcy złotych.

Lepsza widoczność i niższe zużycie energii

Montaż oświetlenia LED poprawia widoczność na drogach i chodnikach, co wpływa na wzrost poczucia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Lampy LED pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii, co przełoży się oczywiście na oszczędności. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, ale także w  obliczu stale rosnących cen za media.

– Zarówno mieszkańcy w swoich gospodarstwach domowych, jak i jednostki miejskie - wszyscy staramy się szukać oszczędności, ale robimy to stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców, a  dzięki tej modernizacji oświetlenia na LEDowe możemy regulować natężenie światła, co przekłada się na kwestie ekonomiczne - mówi Piotr Handwerker dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.11.2022, 15:32
Źródło informacji Katowice
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii