Newsletter

Nauka i technologie

MC KPRM: Mamy milion na zbyciu (komunikat)

18.05.2021, 13:57aktualizacja: 18.05.2021, 13:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:

Mamy kolejny milion! Tyle razy Polacy skorzystali z naszej e-usługi umożliwiającej zgłoszenie kupna lub sprzedaży samochodu. Jeśli do tej pory o niej nie słyszeliście, powinniście ją poznać.

Nasza e-usługa to najwygodniejszy i najszybszy sposób na dopełnienie obowiązku związanego ze zgłoszeniem zbycia lub nabycia pojazdu. Warto o nim pamiętać. Jeśli zapomnimy – grozi nam kara finansowa.

Pierwszy milion

WAŻNE! Na dopełnienie obowiązku związanego ze zgłoszeniem kupna, sprzedaży lub darowizny pojazdu kierowcy mają 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny. Jeśli nie wyrobią się w tym terminie mogą zapłacić karę - od 200 do 1000 zł.

- Dzięki naszej e-usłudze można dopełnić tej formalności szybko i wygodnie, nie wychodząc z domu – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Przekonało się o tym już wielu Polaków. Od 15 stycznia 2020 r., czyli od dnia w którym uruchomiliśmy nową i lepszą wersję naszej e-usługi, do 17 maja 2021 r. skorzystano z niej dokładnie 1 002 841 razy! Najwięcej w ubiegłym miesiącu – 100 368 razy – dodaje.

Oto, jak często Polacy korzystali z niej w innych miesiącach:

15-31 stycznia 2020 r. – 13 692

luty 2020 r. – 36 522

marzec 2020 r. – 52 841

kwiecień 2020 r. – 39 840

maj 2020 r. – 51 026

czerwiec 2020 r. – 54 025

lipiec 2020 r. – 60 331

sierpień 2020 r. – 54 895

wrzesień 2020 r. – 59 200

październik 2020 r. – 59 300

listopad 2020 r. – 60 542

grudzień 2020 r. – 59 083

styczeń 2021 r. – 74 439

luty 2021 r. – 75 848

marzec 2021 r. – 96 503

kwiecień 2021 r. – 100 368

Prosta internetowa droga

Czas na kilka informacji o naszej e-usłudze. Gdzie ją znaleźć, jakie dokumenty przygotować i czy to coś kosztuje? Już tłumaczymy!

Po pierwsze i najważniejsze – to nic nie kosztuje. Korzystanie z naszej e-usługi jest całkowicie bezpłatne.

Jeśli pierwszy raz będziecie zgłaszać zbycie lub nabycie pojazdu, warto żebyście to wiedzieli:

zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie,

nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu.

Tyle teorii, czas na praktykę.

Aby dokonać tej formalności online będziecie potrzebowali profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Profil zaufany można założyć przez internet na stronie GOV.pl. Sprawdźcie.

Aby wszystko poszło gładko, przygotujcie też:

dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,

dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,

skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.

Wszystko gotowe? Jedziemy dalej.

Punkt docelowy – GOV.pl

Jeśli macie już profil zaufany i przygotowaliście wszystkie niezbędne dokumenty, czas przejść do zgłoszenia kupna, sprzedaży lub darowizny pojazdu.

Interesująca Was e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę. Znajdziecie ją na portalu GOV.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy.

Oto szczegóły:

Krok 1: wejdźcie na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu).

Krok 2: po zalogowaniu wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).

Krok 3: System poprosi o odpowiedź na pytanie - co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu? W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknijcie przycisk „Wyślij zgłoszenie”.

Krok 4: Wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: Sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.

Krok 6: Podajcie dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: Zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

Krok 8: Sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanymi i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój Gov dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

WAŻNE: swoją skrzynkę na Mój GOV znajdziecie po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) - w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.

I już! Sprawa załatwiona. E-Polak potrafi!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

mww/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2021, 13:57
Źródło informacji mc
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ