Newsletter

Nauka i technologie

MC: Ponad 10 mld zł na inwestycje w sieci szerokopasmowe (komunikat)

02.06.2023, 14:08aktualizacja: 02.06.2023, 14:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzaji informuje:

Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego i ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy ogłoszono konkursy na największe w historii dofinansowanie budowy szerokopasmowego internetu. „Mówimy o terenach, na których dostępu do szybkiej sieci nie było w ogóle. W konkursach mogą wziąć udział także mali operatorzy, dla których przygotowaliśmy preferencyjne warunki, m.in. małe obszary konkursowe” – mówił podczas konferencji minister cyfryzacji.

Szybki internet w całej Polsce

Zależy nam na tym, żeby dostęp do szybkiego internetu (min. 300 Mb/s) miały wszystkie domy i przedsiębiorstwa w Polsce, które dotychczas nie miały możliwości skorzystania ze światłowodu. Szybki internet to stabilność i niezawodność: jest on niezbędny nie tylko do przeglądania sieci, ale też działania wielu sprzętów domowych, zdalnej nauki i pracy, a także sprawnego działania wielu instytucji ważnych z punktu widzenia społecznego.

„Ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu” – dodał minister Cieszyński.

Ruszają konkursy na budowę sieci

Żeby zapewnić wszystkim mieszkającym na terenie Polski możliwość przyłączenia do szybkiej sieci, pozyskujemy środki z dwóch źródeł finansowania: Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021- 2027 (FERC) oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Na potrzeby konkursów Polska została podzielona na 402 obszary konkursowe:

· 152 obszarów w ramach FERC – dostęp do szybkiego internetu zyska 675 tys. gospodarstw domowych.

· 250 obszarów w ramach KPO – dostęp do szybkiego internetu zyska 1 050 tys. gospodarstw domowych.

Preferencyjne warunki dla małych i średnich przedsiębiorstw

Inwestycja w budowę szybciej sieci to korzyści nie tylko dla mieszkańców Polski, ale też dla biznesu. „Mali i średni przedsiębiorcy nie dysponują dużym kapitałem, nie mają dużego wkładu do projektów, dlatego wyszliśmy im naprzeciw: małe obszary oznaczają mniejsze projekty i mniejsze środki. Takie projekty jest też łatwiej realizować – to mniejformalności i zgód” – wyjaśnia minister Cieszyński.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z doświadczeniem w inwestycjach telekomunikacyjnych liczonym od 2015 roku. Stosujemy transparentne zasady zaliczkowania lub refundacji.

Kolejnym uproszczeniem jest wprowadzenie tzw. stawek jednostkowych, czyli środków w określonej wysokości wypłacanych beneficjentowi bez szczegółowej kontroli dokumentów finansowych projektu. Beneficjant musi jedynie udowodnić, że cel projektu został zrealizowany.

Koszty usług ogólnobudowlanych na rynku inwestycji telekomunikacyjnych mogą rosnąć. Podobnie koszty materiałów, infrastruktury i urządzeń. Realna wartość udzielanego dofinansowania może więc spadać. Wprowadzamy mechanizm waloryzacji dofinansowania o wskaźnik specyficzny dla branży inwestycji telekomunikacyjnych. Wszystko, co musi zrobić beneficjent, aby skorzystać z waloryzacji, to realizować projekt zgodnie z harmonogramem.

Więcej o konkursach:

Krajowy Plan Odbudowy: Inwestycja C 1.1.1 Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam (1 nabór) - Centrum Projektów Polska Cyfrowa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego (1 nabór) - Centrum Projektów Polska Cyfrowa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ maja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2023, 14:08
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.