Newsletter

Nauka i technologie

MSWiA: Duże zagrożenie pożarowe w lasach (komunikat)

24.04.2020, 15:44aktualizacja: 24.04.2020, 15:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Z powodu suszy w lasach występuje duże zagrożenie pożarowe. Od poniedziałku do piątku strażacy na terenie całego kraju wyjeżdżali do pożarów lasów blisko 600 razy.

W ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali do pożarów 981 razy. W 143 przypadkach wezwania dotyczyły płonących lasów. Ponadto, mimo niebezpieczeństwa i zagrożenia karami, nadal wypalane są trawy. W czwartek takich interwencji było 300, a od poniedziałku do piątku 1,1 tys.

Rozsądek i rozwaga w lesie.

Przed nami pierwszy weekend od zniesienia zakazu wejścia do lasu, który został wprowadzony z powodu epidemii koronawirusa. W związku z suszą należy zachować rozsądek i ostrożność, gdy wybieramy się na wycieczkę do lasu. Trzeba pamiętać, że główną przyczyną pożarów są nieostrożność człowieka i podpalenia.

W lasach oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i używania otwartego ognia. Przy tak niskiej wilgotności ściółki leśnej zaprószenie ognia może spowodować niedopałek papierosa, a nawet rozgrzany układ wydechowy samochodu.

Jeśli zauważymy pożar, poinformujmy służby, korzystając z numerów alarmowych: 112 lub 998.

Sytuację pożarową w lasach można śledzić na stronie Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/).

Aktualna sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym.

W Biebrzańskim Parku Narodowym akcje prowadzi około 500 strażaków. W nocy na odcinkach bojowych pożar gasiło 150 strażaków. Przy pomocy dronów PSP prowadzono obserwację termowizyjną, aby rozpoznać miejsca, w których mogą być zarzewia ognia. Obecnie udało się zamknąć pożar tak, aby nie obejmował nowych obszarów. Trwają działania gaśnicze i obserwacja terenu. Obecnie akcję wspiera 6 samolotów Dromader i 2 śmigłowce Lasów Państwowych, policyjny Black Hawk i policyjny Bell, a także śmigłowiec PZL Kania Straży Granicznej.

W czwartek (23 kwietnia br.) minister Mariusz Kamiński wziął udział w wideokonferencji z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, ministrem środowiska Michałem Wosiem, komendantem głównym PSP st. bryg. Andrzejem Bartkowiakiem oraz sztabem kierującym akcją gaśniczą. Tematem rozmowy była sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.04.2020, 15:44
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ