Newsletter

Nauka i technologie

Piotrków: Testy kolejnego autobusu elektrycznego

09.09.2021, 22:03aktualizacja: 09.09.2021, 22:07

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Piotrków Trybunalski
Fot. UM Piotrków Trybunalski
Od piątku (10.09) do poniedziałku (13.09) w Piotrkowie będą odbywały się testy kolejnego autobusu elektrycznego. Tym razem firmy MAN. Pierwszy kurs odbędzie się linią nr 10. Startuje o godz. 7:35 z pętli przy ulicy Rakowskiej.

Klika informacji na temat autobusu elektrycznego:

MAN Lion’s City E jest autobusem w pełni bateryjnym, nie wymagającym doładowywania w ciągu dnia pracy. Zasięg pojazdu gwarantowany przez MAN na okres do 10 lat wynosi od 220 do 270 km na jednym ładowaniu. W sprzyjających warunkach (brak ekstremalnych chłodów lub upałów) zasięg wynosi od 350 (z włączoną klimatyzacją) do nawet 550 km (bez włączonej klimatyzacji).

Ładowanie autobusu odbywa się wyłącznie na zajezdni, w porze nocnej. Maksymalna moc ładowania poprzez wtyczkę plug-in wynosi 150 kW. Naładowanie od 0% do 100% trwa w takim przypadku 3 godziny. Pojazd nie wymaga dodatkowej infrastruktury ładowania w mieście, na trasie przejazdu - dzięki czemu:

- koszty wdrożenia autobusów elektrycznych są niższe – obniża się koszt budowy i utrzymania infrastruktury. Ładowarki plug-in są nie tylko tańsze w zakupie, również koszty energii i eksploatacji przemawiają na ich korzyść.

- w wielu przypadkach autobus bateryjny pozwala na zastąpienie tradycyjnego autobusu 1:1 i utrzymanie dotychczasowych rozkładów jazdy bez zmian

- czas pracy kierowcy zostaje wykorzystany na poziomie tradycyjnego autobusu (brak przerw na ładowanie)

- unikamy efektu „tramwaju”, gdzie w przypadku opóźnienia jednego autobusu, każdy kolejny jest opóźniony ze względu na oczekiwanie w kolejce do ładowania pod pantografem

Pojazd wyposażony jest w baterię o pojemności 480kWh brutto z 2 opcjami energii dostępnej dla użytkownika 65% i 80% DoD* tzn. odpowiednio 312kWh lub 387 kWh. W przypadku zamówienia 65% DoD MAN gwarantuje utrzymanie pojemności baterii oraz zasięgu pojazdu na stałym poziome w okresie gwarancji dając użytkownikowi pewność zasięgu zawsze i w każdych warunkach.

*DoD – depth of discharge – procent baterii dostępny dla użytkownika

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2021, 22:03
Źródło informacji Piotrków Trybunalski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ