Newsletter

Nauka i technologie

PLL LOT: najlepszych kandydatów do pracy pozyskujemy dzięki współpracy z uczelniami wyższymi

21.03.2023, 10:32aktualizacja: 21.03.2023, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
Trzymiesięczne płatne staże pod skrzydłami LOT-u, nagrody pieniężne oraz bilety lotnicze otrzymali laureaci II edycji konkursu PLL LOT na najlepszą pracę dyplomową o tematyce lotniczej. „W Polskich Liniach Lotniczych kumuluje się jak w soczewce cała wiedza o gospodarce, ekonomii, zarządzaniu, marketingu i wszystkich innych dziedzinach. To ważne, aby ta dosyć hermetyczna branża pozyskiwała najlepszych” - mówi Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT.

17 marca 2023 r. zostały wręczone nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce lotniczej w kategorii pracy magisterskiej, inżynierskiej oraz licencjackiej. Do II edycji konkursu, którego organizatorem jest narodowy przewoźnik, zostali zaproszeni absolwenci studiów I i II stopnia oraz studiów podyplomowych ze wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych. Konkurs obejmował prace tematycznie związane z lotnictwem pasażerskim oraz cargo.

„Sercem działalności spółki są ludzie. Ten konkurs pozwala spółce zdobywać najlepszych pracowników, budować nowe kadry. Oferujemy im szanse ciekawego rozwoju, gdyż rozwój w lotnictwie, rozwój technologii wymaga od nas postępu i wymaga tego, żeby te osoby były przygotowane w sposób nowoczesny” - podkreśliła Katarzyna Lewandowska, prezes zarządu PLL LOT.

W opinii Michała Fijoła, członka zarządu ds. handlowych PLL LOT, współpraca LOT-u ze środowiskiem akademickim jest bardzo ważna również dlatego, aby najlepsi studenci wchodzący na rynek pracy wiedzieli, że branża lotnicza nie tylko związana jest z samolotami, pilotami i załogami, ale że w przedsiębiorstwie lotniczym kumuluje się wiedza o gospodarce, ekonomii, zarządzaniu czy marketingu.

Wskazał on, że konkurs nie jest jedynym przejawem współpracy LOT-u ze środowiskiem akademickim.

„Angażujemy się w rady interesariuszy, które powstają przy uniwersytetach i szkołach wyższych. Czasem są to rady biznesu, również odpowiedzialne za to, aby środowisko akademickie miało dostęp do wiedzy, do informacji, do bieżącej problematyki, żeby multiplikowało wiedzę o przedsiębiorstwie i żeby w tych procesach studenci pomagali nam rozwiązywać problemy” - zaznaczył Michał Fijoł.

Zdaniem prof. Andrzeja Majki z Politechniki Rzeszowskiej - promotora, którego dwoje studentów otrzymało pierwsze nagrody w kategorii pracy magisterskiej oraz inżynierskiej, w obecnych czasach otwiera się wiele możliwości współpracy uczelni wyższych, zwłaszcza technicznych, z partnerami biznesowymi.

„Współpraca z LOT-em układa nam się bardzo dobrze - głównie dlatego, że na specjalności pilotaż kształcimy przyszłych pilotów i PLL LOT są bardzo zadowolone z poziomu kształcenia, wiedzy oraz umiejętności praktycznych opanowanych w naszym ośrodku kształcenia lotniczego” - powiedział prof. Andrzej Majka, który pracuje obecnie m.in. nad opracowaniem silnika lotniczego o napędzie wodorowym.

Prace dyplomowe, jakie napisali studenci profesora: Aleksandra Pasich, która otrzymała nagrodę za najlepszą pracę magisterską oraz Dawid Wirtek, autor najlepszej pracy inżynierskiej, dotyczyły zwiększenia efektywności wykonywania lotów, zmniejszenia obciążenia środowiskowego lądujących samolotów na ludzi mieszkających w pobliżu lotnisk oraz na poprawę bezpieczeństwa wykonywania tych operacji.

„Zaprojektowałam procedurę precyzyjnego podejścia do lądowania, by móc wylądować nawet w warunkach bardzo ograniczonej widzialności. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa, zmniejsza obciążenie załogi pracą, przyczynia się do redukcji zużycia paliwa i zarazem do zwiększenia przepustowości przestrzeni powietrznej. Wyniki wyszły bardzo obiecujące i zamierzam kontynuować badania podczas studiów doktoranckich” – mówiła Aleksandra Pasich.

Laureatka głównej nagrody w kategorii prac magisterskich, a zarazem ubiegłoroczna laureatka głównej nagrody za najlepszą pracę inżynierską, wyjaśniła, że obecna procedura lądowania w oparciu o system ILS, gdzie łączność z samolotem odbywa się za pomocą fal radiowych, zakłada konieczność występowania dosyć długiego odcinka prostego, co znacznie wydłuża dystans i czas procedury lądowania.

„Procedura, którą udało mi się zaprojektować i przetestować, opiera się na systemie satelitarnym GLS i zakłada, że ostatnia faza podejścia do lądowania odbywa się po łuku. To skraca czas procedury, a także zwiększa jej elastyczność” - zaznaczyła laureatka i dodała, że w trakcie studiów na Politechnice Rzeszowskiej odbyła szkolenie do licencji pilota zawodowego i dostała już angaż w liniach lotniczych w charakterze pierwszego oficera.

Wysoki poziom nadesłanych prac konkursowych, ocenianych anonimowo przez kapitułę złożoną z 18 profesorów, ekspertów z różnych dziedzin, potwierdziła prof. Elżbieta Szymańska, przewodnicząca Kapituły Konkursu.

„Zwycięska, bardzo interesująca i bardzo specjalistyczna praca >>Concept of curved precision approach based on GLS and its influence on flight and airspace efficiency<< Aleksandry Pasich spełniła najwyższe standardy pod względem merytoryki i jakości przeprowadzonych badań” - podkreśliła prof. Elżbieta Szymańska.

Michał Fijoł zaznaczył, że właśnie takich kandydatów jak Ola Pasich czy Dawid Wirtek, który już pracuje w PLL LOT, spółka chce widzieć u siebie. Dlatego przewoźnik od kilku lat organizuje również wakacyjne, 3-miesięczne staże dla studentów.

„Kilka dni temu ogłosiliśmy otwarcie naboru do kolejnej edycji stażowej i mam nadzieję, że tak, jak w ubiegłym roku będziemy mieli wiele zgłoszeń i wiele osób przyjdzie do LOT-u na staż, a później zostanie z nami, odpowiadając za ważne dziedziny prowadzenia biznesu w PLL LOT” - dodał Michał Fijoł.

Link do strony, na której można aplikować na staż: LOT Summer Internship, Polskie Linie Lotnicze LOT, Warszawa (erecruiter.pl).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.03.2023, 10:32
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.