Newsletter

Nauka i technologie

Zlecone: Międzynarodowy Rok Lasów: Działania na rzecz naszych lasów

02.02.2011, 18:16aktualizacja: 02.02.2011, 18:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Lasy Europy przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społeczności i zdrowego środowiska naturalnego.

2 lutego w Nowym Jorku, ONZ ogłosi na 9. sesji Forum Leśnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNFF, United Nations Forum on Forests) obchody Międzynarodowego Roku Lasów, w celu zwiększenia świadomości na temat zrównoważonego zarządzania, ochrony i zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów lasów. Konferencja Ministerialna FOREST EUROPE dot. ochrony lasów w Europie (14-16 czerwca 2011 r., Oslo, Norwegia) stanowi znaczący wkład Europy w obchody Międzynarodowego Roku Lasów.

"Korzyści płynące z utrzymania zdrowych, zrównoważonych lasów w Europie wykraczają poza granice Europy i stanowią znaczący wkład dla całego świata" - twierdzi norweski minister rolnictwa i żywności, Lars Peder Brekk. Norwegia przewodniczy FOREST EUROPE oraz jest gospodarzem nadchodzącej Konferencji Ministerialnej.

Od 1990 roku współpraca w ramach FOREST EUROPE doprowadziła do opracowania zrównoważonych polityk i wytycznych dot. zarządzania lasami. Stanowią one element globalnych celów UNFF na temat lasów, których powierzchnia ciągle się powiększa, obejmując 44% obszaru Europy i stanowiąc 25% powierzchni lasów na świecie.

Lasy dla ludzi i przyrody

Lasy Europy pomagają w złagodzeniu zmian klimatycznych poprzez składowanie węgla w drzewach, glebach i produktach drzewnych oraz mogą służyć jako nieodnawialne źródła surowców i energii. Pomagają one zachować różnorodność biologiczną, zabezpieczać zasoby wody oraz zmniejszyć ryzyko zniszczeń spowodowanych przez burze, powodzie i susze. Lasy to źródło pracy i dochodu istotne dla ponad połowy populacji Europy mieszkającej na terenach wiejskich. Lasy są również istotne pod względem rekreacji.

Zabezpieczanie zdrowych lasów

Oczekuje się, że ministrowie na Konferencji Ministerialnej FOREST EUROPE przyjmą wizję, cele i założenia związane z lasami europejskimi oraz rozpatrzą możliwość otwarcia negocjacji nad wiążącym prawnie porozumieniem dotyczącym lasów w Europie. Brekk twierdzi: "Naszym zamierzeniem jest, aby ta konferencja była krokiem milowym w opracowywaniu międzynarodowej polityki dotyczącej lasów oraz w obchodach Międzynarodowego Roku Lasów".

KONTAKT:

tel. + 47 941 49 351

e-mail: kristin.dawes@foresteurope.org

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2011, 18:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii