Newsletter

NAWA: „Solidarni z Białorusią” – stypendia NAWA dla studentów, naukowców i nauczycieli (komunikat)

18.09.2020, 10:12aktualizacja: 18.09.2020, 10:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NAWA informuje:

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli.

NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) będzie realizowała na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trzy działania wspierające Białorusinów: „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.

- Dziś przedstawiciele akademickiego środowiska na Białorusi, którzy walczą o demokratyczne rządy w swoim kraju, narażeni są na represje. Naszym obowiązkiem jest wyciągnięcie solidarnej dłoni pomocy w ich kierunku. Podkreślamy tym, że należymy do tego samego akademickiego świata wartości, w którym szanowna jest wolność, praworządność i demokracja – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Przewodniczący Rady NAWA prof. Tomasz Pietrzykowski podkreśla: - Wsparcie Białorusi jest niezwykle ważne w obecnych czasach, dlatego też cieszę się, że w ramach wspólnej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej będzie mogła przyznać stypendia najlepszym studentom, naukowcom oraz nauczycielom.

W ramach działania „Solidarni ze studentami” 150 osób otrzyma stypendia na rok akademicki 2020/2021. NAWA przeznaczy na nie 2 mln zł. Dla 25 naukowców z Białorusi przewidziane są natomiast stypendia na prowadzenie badań naukowych na polskich uczelniach i w instytutach badawczo-naukowych. Budżet działania „Solidarni z naukowcami” to 2 mln zł.

- Studenci i naukowcy bez względu na miejsce zamieszkania powinni mieć swobodny dostęp do edukacji, prowadzenia badań naukowych oraz decydowania o swojej przyszłości – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. – Przyznanie stypendiów dla studentów, naukowców i nauczycieli to kolejne działania NAWA, jakie podejmujemy w geście solidarności z Białorusią. Stu osobom zaoferowaliśmy już w sierpniu bezpłatne miejsca w ramach programu „Letnie kursy języka i kultury polskiej” – dodaje dr Grażyna Żebrowska.

W przyznawaniu stypendiów studentom i naukowcom będzie uczestniczył KRASP.

– Polskie uczelnie już wspierają Białorusinów w ramach własnych programów. Działania NAWA zwiększają oferowaną pomoc. Liczymy, że wsparcie płynące z tak różnych źródeł będzie skuteczne i dotrze do większej grupy potrzebujących – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP.

NAWA przyzna także stypendia 15 nauczycielom języka polskiego na studia podyplomowe w roku akademickim 2020/2021 w ramach działania „Solidarni z nauczycielami”. Budżet tego działania to 53 tys. zł. Nauczycieli wskaże Uniwersytet Śląski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.09.2020, 10:12
Źródło informacji NAWA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.