Newsletter

Ruda Śląska: Aktywizacji ciąg dalszy

07.04.2014, 13:17aktualizacja: 07.04.2014, 13:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Dzięki uchwałom przyjętym na ostatniej sesji Rady Miasta rudzkie PALe jeszcze przez rok będą kontynuowane

Spotkania okolicznościowe, prace społecznie użyteczne, działania samopomocowe, liczne warsztaty, festyny, a ponadto wyjazdy integracyjne – działania te przez ostatnie lata jednoczyły mieszkańców osiedla Kaufhaus i dzielnicy Orzegów. Dzięki uchwałom przyjętym na ostatniej sesji Rady Miasta rudzkie PALe jeszcze przez rok będą kontynuowane. – To już ostatni-bonusowy rok realizowania projektu „Ruda Śląska - szansą dla wszystkich”. Postaramy się wykorzystać ten dodatkowy czas jak najlepiej – zapewnia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Programy Aktywności Lokalnej dla Osiedla Kaufhaus oraz dzielnicy Orzegów realizowane są

w ramach projektu systemowego „Ruda Śląska – szansą dla wszystkich”. – Programy powstały z myślą o rozwoju społeczności lokalnych oraz zacieśnianiu więzi sąsiedzkich na tych dwóch obszarach – tłumaczy Aleksandra Majowska z MOPS, koordynator projektu. Od początku uczestnicy zaangażowani byli w różnorodne działania integrujące takie jak wspólne remonty klatek schodowych, sadzenie roślin, obchody „Europejskiego Dnia Sąsiada”, festyny, czy pikniki oraz działania edukacyjne, w tym różnego rodzaju treningi i warsztaty podnoszące ich kompetencje społeczne.

W ramach programów dwa razy w tygodniu mieszkańcy spotykali się z animatorami lokalnymi, pod okiem których odbywały się zajęcia plastyczne, manualne, dyskusje i spotkania z ciekawymi ludźmi. Na osiedlu Kaufhaus, gdzie PAL działa od roku 2008 z inicjatywy mieszkanek powstała grupa samopomocowa, której spotkania przybrały nazwę „Babskie klachy”. Na osiedlu wydawano także gazetkę „Mój Kaufhaus”. W Orzegowie zaś, gdzie Program Aktywności Lokalnej realizowany jest od przeszło dwóch lat, przy parafii pw. Michała Archanioła z inicjatywy uczestników powstało boisko do piłki plażowej.

Na przełomie sześciu lat z obu Programów Aktywności Lokalnej skorzystało 140 osób. - Obserwując zaangażowanie uczestników projektu, ich własne inicjatywy i pomysły na polepszenie jakości życia mogę śmiało powiedzieć, że sześć lat pracy przyniosło wymierne efekty – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Programy realizowane będą do końca tego roku. Jednak wierzę, że dobre praktyki i umiejętności nabyte w ramach prowadzonych zajęć będą jeszcze przez wiele lat owocowały – dodaje prezydent miasta.

Na tegoroczne zadania realizowane w ramach Programów Aktywności Lokalnej, z ogólnej puli dofinansowania projektu zabezpieczono około 200 tys. zł. W najbliższym czasie uczestników czekają m.in. organizacja obchodów Świąt Wielkiej Nocy, obchody Dnia Rodziny oraz obchody Europejskiego Dnia Sąsiada. - Przede wszystkim zależało nam na integracji i aktywności społecznej uczestników PALu, wzroście ich kompetencji oraz umiejętności. Myślę, że w ciągu tych sześciu lat udało nam się zdziałać naprawdę wiele dobrego i mam nadzieję, że ten ostatni rok będzie równie udany – podkreśla Krystian Morys.

Realizowane w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Ruda Śląska – szansą dla wszystkich” programy przyczyniają się do wzrostu umiejętności w zakresie pełnienia ról społecznych, integracji ze społeczeństwem, wspierania samodzielności oraz zdobywania i aktualizacji kwalifikacji zawodowych. Do końca 2013 roku w projekcie udział wzięło 882 uczestników, wydano 855 zaświadczeń o ukończeniu zajęć w Klubie Integracji Społecznej i 501 zaświadczeń o ukończeniu kursu zawodowego przez uczestników projektu. Kontraktem socjalnym objęto 684 osób. Na działania przewidziane w tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pozyskał 964 749 zł.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.04.2014, 13:17
Źródło informacji UM Ruda Śląska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ