Newsletter

Zdrowie i styl życia

Przełomowy rok dla snu: Czołowy producent leków na problemy ze snem i oddychaniem ogłasza pięć najważniejszych odkryć w dziedzinie badań nad zespołem bezdechu śródsennego

17.03.2014, 10:14aktualizacja: 17.03.2014, 10:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MONACHIUM, 14 marca 2014 r. /PRNewswire/ - By uczcić dzisiejszy Światowy Dzień Snu, spółka ResMed (NYSE: RMD), innowator i pionier leków na zaburzenia oddychania podczas snu i inne choroby oddechowe, wybrała pięć najważniejszych odkryć w dziedzinie zespołu bezdechu śródsennego, jakie dokonano w ubiegłym roku. Razem tworzą one niepokojący obraz. Liczba osób dotkniętych zespołem bezdechu śródsennego rośnie, a objawom tym towarzyszą w niektórych przypadkach: nagła śmierć sercowa, spowolniony powrót do zdrowia po zawale serca, nowotwory lub nadciśnienie.

Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20140310/LA79234LOGO-a

1. Zespół bezdechu śródsennego związany jest z wysoką zapadalnością na raka

Obturacyjny bezdech senny (OBS, obstructive sleep apnea) pozbawia ciało tlenu (czyli wywołuje jego niedobór zwany hipoksją), co wiąże się z większą zapadalnością na nowotwory złośliwe, szczególnie wśród pacjentów poniżej 65 roku życia. Z OBS mamy do czynienia wtedy, gdy podczas snu mięśnie gardła wiotczeją, blokując drogę oddechową, co powoduje chrapanie i/lub całkowite zatrzymanie oddechu do czasu, aż mózg prześle ciału sygnał alarmowy i chory zaczyna łapczywie chwytać powietrze.

(Związek pomiędzy obturacyjnym bezdechem sennym a zapadalnością na nowotwory w obrębie dużej próby pacjentów z różnych ośrodków w Hiszpanii, Campos-Rodriguez i in., 2013 Am J of Respir Crit Care Med)

2. Zespół bezdechu śródsennego zwiększa ryzyko nagłej śmierci sercowej

"Tlen jest niezbędny do przeżycia - mówi dr Holger Woehrle, wiceprezes ds. badań klinicznych ResMed-Europe. - Kiedy dostęp do tlenu jest ograniczony, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia tragicznych w skutkach zjawisk, takich jak nagła śmierć sercowa - to właśnie dlatego tak istotna jest świadomość istnienia tych zaburzeń i podjęcie leczenia".

(Obturacyjny bezdech senny a ryzyko nagłej śmierci sercowej. Badanie przekrojowe obejmujące 10 701 osób dorosłych, Gami i in., 2013, J Am Coll Cardiol.)

3. Nieleczony zespół bezdechu śródsennego spowalnia proces powrotu do zdrowia po zawale serca

"Badania te są godne uwagi, ponieważ dowodzą, że jeśli pacjent cierpi na zespół bezdechu śródsennego i przechodzi zawał serca, jego serce nie regeneruje się tak dobrze, jak u pacjentów, u których bezdech nie występuje" - powiedział Woehrle.

(Wpływ zaburzeń oddychania podczas snu na stopień ocalenia mięśnia sercowego i rozmiar obszaru martwicy u pacjentów po ostrym zawale mięśnia sercowego, Buchner i in., 2013 Eur Heart J.)

4. Leczenie zespołu bezdechu śródsennego może obniżać ciśnienie krwi

Leczenie zespołu bezdechu śródsennego poprzez zapewnienie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (terapia CPAP, continuous positive air pressure) obniża ciśnienie krwi u pacjentów z zespołem bezdechu śródsennego w szczególności u tych, u których kontrola ciśnienia krwi jest trudna. Powszechnie uznawana za złoty standard w leczeniu tych zaburzeń, terapia CPAP polega na założeniu maski lub zestawu poduszek nosowych podłączonych do niewielkiej pompy, generującej nadciśnienie i tworzącej tunel powietrzny podtrzymujący drożność dróg oddechowych.

(Wpływ terapii stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) na ciśnienie krwi u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym/spłyconym oddechem. Badanie systematyczne i metaanaliza, Fava i in., 2013 Chest)

5. Zespół bezdechu śródsennego coraz częściej występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet - dotyczy nawet jednej czwartej populacji osób dorosłych

Najnowsze dane na temat występowania zespołu bezdechu śródsennego u osób dorosłych wskazują na znaczny wzrost zachorowalności w ciągu ostatnich dwóch dekad. Szacuje się, że wśród dorosłych w wieku 30 - 70 lat 13% mężczyzn i 6% kobiet cierpi na umiarkowaną lub ostrą postać zespołu bezdechu śródsennego (wcześniejsze wyniki mówiły o 9% mężczyzn i 4% kobiet). Co więcej, liczba osób z co najmniej łagodnym zespołem bezdechu śródsennego wzrosła zarówno dla mężczyzn (z 26 do 34%), jak i kobiet (z 13 do 17%).

(Wzrost liczby osób dorosłych cierpiących na zaburzenia oddychania podczas snu, Peppard i in., 2013 Am J Epidemiol.)

Wszystkie te badania łącznie dowodzą, że nieleczony zespół bezdechu śródsennego może bardzo niekorzystnie wpływać na jakość życia i zdrowie chorych oraz zwiększać śmiertelność. Nie tylko wspomniane badania wykazują wciąż, że zespół bezdechu śródsennego wiąże się z długą listą groźnych dla życia, przewlekłych chorób, takich jak: nowotwory, udar, niewydolność serca, cukrzyca, otyłość i choroba wieńcowa. Nieleczony zespół bezdechu śródsennego łączy się również z depresją, szczególnie u kobiet, i sennością w ciągu dnia, co zwiększa ryzyko wypadków w miejscu pracy i podczas prowadzenia pojazdów.

Podstawową przeszkodą dla skutecznego leczenia jest brak świadomości społecznej. Badania wskazują, że aż 90% przypadków tych zaburzeń w Europie nie zostało zdiagnozowanych i nie poddawane jest leczeniu.

"Tu nie chodzi tylko o to, by spać dłużej - apeluje Woehrle. - Kluczem do lepszego zdrowia jest lepszy sen. Zbadanie się pod kątem występowania zespołu bezdechu sennego i uzyskanie leczenia nigdy nie było tak łatwe jak dzisiaj".

Jeśli podejrzewasz, że ty lub członek twojej rodziny może cierpieć na tę chorobę, porozmawiaj z lekarzem lub pracownikiem opieki zdrowotnej. Do typowych objawów należą ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją, zaburzenia sprawności seksualnej oraz częste nocne wizyty w toalecie. Więcej informacji na stronie: http://www.resmed.com.

ResMed

ResMed zmienia życie pacjentów na lepsze opracowując, produkując i dystrybuując sprzęt medyczny służący leczeniu, diagnostyce i kontroli zaburzeń oddychania podczas snu, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i innych chorób przewlekłych. Spółka tworzy innowacyjne produkty i rozwiązania, które podnoszą jakość życia osób dotkniętych tymi schorzeniami, jak również promuje wiedzę wśród pacjentów i pracowników służby zdrowia na temat skutków nieleczenia zaburzeń oddychania. Więcej informacji o ResMed znajduje się na stronie: http://www.resmed.com.

Źródło: ResMed Inc.

KONTAKT:

Media:

Troy Anderson

manager ds. komunikacji korporacyjnej na świecie

tel. +1-858-836-6772

e-mail: news@resmed.com

-

Inwestorzy:

David Pendarvis

dyrektor ds. administracyjnych i główny prawnik (świat)

tel. +1-858-836-5000

e-mail: investor.relations@ResMed.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.03.2014, 10:14
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ