Newsletter

Zlecone: Wyniki badania ACCA: Wysoka inflacja i niski poziom inwestycji hamują ożywienie gospodarcze

27.07.2011, 13:15aktualizacja: 27.07.2011, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Księgowi twierdzą, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej najgorsze mają za sobą.

LONDYN, 27 lipca 2011 r. /PRNewswire/ - Jak wykazało najnowsze badanie Globalnych Warunków Gospodarczych przeprowadzone przez ACCA (Association of Chartered Certified Accountants - Stowarzyszenie Licencjonowanych Certyfikowanych Księgowych), rosnąca inflacja i małe inwestycje hamują światowe ożywienie gospodarcze.

Spośród 2 186 członków ACCA, ankietowanych między 16 maja a 6 czerwca 2011 r. tylko 26% wyraziło większą pewność co do przyszłości, w porównaniu z 28% sprzed trzech miesięcy. Natomiast 57% respondentów było zdania, że warunki ekonomiczne ulegają pogorszeniu lub stagnacji, co stanowi wzrost o 6% w ciągu trzech miesięcy.

Mimo że w drugim kwartale 2011 r. inflacja nie rosła tak szybko jak w pierwszym, większy odsetek ankietowanych, tj. 54% (wzrost z 51% z poprzedniego kwartału) odnotował wzrost kosztów operacyjnych. To stanowi dwa razy większą liczbę respondentów wspominających o inflacji w porównaniu do ankiety sprzed dwóch lat.

Badanie wskazuje, że rosnące koszty nie są już wyłącznie cechą najszybciej rozwijających się gospodarek.

O ile najlepiej radzące sobie rynki, czyli Malezja i Pakistan, stanowią czołówkę pod względem inflacji, zwiększone koszty zaobserwowało także 45% respondentów w Europie Zachodniej, którą dotknął kontynentalny kryzys kredytowy i która nadal plasuje się na dole rankingu, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa inwestycyjnego oraz optymizm gospodarczy.

Według badania, spółki stają się coraz bardziej niezdolne do reakcji na wyzwania związane z inflacją poprzez cięcie kosztów.

Około 30% respondentów oczekuje, że ich rządy podejmą decyzje dotyczące wydatkowania w ujęciu średniookresowym, ale 16,5% spodziewa się niebezpiecznych poziomów nad- lub niedoinwestowania - ta druga grupa rosła z każdym kwartałem, począwszy od końca roku 2009.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy dostęp do finansowania ulegał zawężeniu w skali globalnej i tak też wygląda sytuacja zarówno w przypadku kapitału rozwojowego, jak i płynności krótkoterminowej. Czynniki te, wraz z rosnącymi kosztami, wydają się być głównymi przyczynami, dla których coraz więcej respondentów obawia się, że klienci (31%) lub dostawcy (15%) zakończą działalność, oraz że będą otrzymywać należności po terminie (31%).

Pomimo niepokojących trendów, dane dotyczące pewności wśród specjalistów finansowych nie osiągnęły jeszcze poziomu, który według nich spowoduje ponowne spowolnienie gospodarcze.

Przez ostatnie dwa lata specjaliści z Afryki i regionu Azji i Pacyfiku wyrażali, większy niż ich koledzy z innych części świata, optymizm odnośnie stanu ożywienia gospodarczego, a to z kolei zaowocowało większym poziomem pewności w ich rodzimych organizacjach.

W tym badaniu jednak poziom pewności w obydwu regionach jest zaskakująco niski, przy czym region Azji i Pacyfiku odnotowuje obniżoną pewność po raz pierwszy od dwóch lat. Szczególnie dotknięte tym zjawiskiem wydają się Hongkong i Malezja, natomiast Singapur oparł się trendowi, odnotowując kolejne zwyżki w poziomie pewności.

O ile pesymizm na Dalekim Wschodzie odzwierciedla skutki katastrofy w Japonii, słabnąca pewność w Afryce to w dużej mierze opóźniony efekt spowolnienia w innych zakątkach świata. Wyniki badania GECS wskazują, że skutki mniejszej aktywności w krajach OECD przez ostatnie kilka miesięcy przenikały łańcuch dostaw - najpierw w regionie Azji i Pacyfiku, a potem w Afryce.

Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego kwartału, główny nacisk na dostęp do finansów skoncentrowany jest w Azji oraz na Pacyfiku i Bliskim Wschodzie.

W tych trudnych okolicznościach zmniejszyła się liczba wszelkiego rodzaju opłacalnych sposobności o wartości dodanej, a środowisko dla inwestycji uległo lekkiemu pogorszeniu, zwłaszcza w świetle wsparcia finansowego i biznesowego. Mimo to, same inwestycje pozostały stabilne i poprawiły się nieco perspektywy odnośnie zatrudnienia oraz inwestowania w personel. Jest to niemal na pewno związane ze stopniowym ożywieniem w liczbie nowych zamówień.

Jak mówi autor raportu, Manos Schizas, starszy doradca ds. strategii w ACCA: "W najnowszym raporcie odnotowano szereg problemów, w tym spowolnienie w Azji i Afryce, które dało się odczuć zwłaszcza w ciągu ostatnich paru miesięcy. Większe trudności gospodarcze dotykają także Europy Zachodniej, gdzie planowane jest kolejne zaostrzenie warunków udzielania kredytów i przepływu strumieni pieniężnych, nawet pomimo faktu, że sytuacja na rynkach nowych zamówień oraz zatrudnienia zaczyna się poprawiać".

"Jeśli te nowe trendy, w połączeniu z wysoką inflacją i niskim poziomem inwestycji, się utrzymają, w najbliższej przyszłości możemy oczekiwać pogłębiającej się niestabilności, co zrodzi więcej wyzwań dla księgowych z wszystkich sektorów, bez względu na to czy w drugiej połowie roku 2011 będą pracować w firmie księgowej czy w przemyśle".

Europa Środkowo-Wschodnia utrzymuje się na powierzchni dzięki stabilnym fundamentom, podczas gdy reszta kontynentu tonie.

Na razie region wydaje się otrząsać po burzy europejskiego kryzysu finansowego, chociaż zaufanie respondentów w ich rodzime organizacje oraz ich wiara w globalne ożywienie są coraz słabsze. Około 45% respondentów w regionie (spadek z 50%) uważa, że ogólnoświatowe warunki gospodarcze już teraz lub wkrótce ulegną poprawie, ale większą pewność wyraziło tylko 26% z nich (i właściwie nie zmieniła się ona w porównaniu z 27% w ostatnim kwartale).

Ponieważ dochody firm, dostęp do finansów i warunki przepływu strumieni finansowych są coraz bardziej stabilne, w regionie nastąpił wzrost nakładów inwestycyjnych. To jednak nie zmieniło faktu, że prognozy zatrudnienia i inwestycji w personel są nadal negatywne. Uczestnicy badania zaobserwowali większe szanse na osiągnięcie zysku z innowacji, a jednocześnie mniej sposobności do obcięcia kosztów lub podwyższenia wydajności w obrębie łańcucha dostaw.

Ponadto, według respondentów z regionu, wydatki rządowe będą przez kolejne pięć lat stopniowo rosnąć, co jest perspektywą, która wydaje się teraz bardziej prawdopodobna niż wtedy, gdy to pytanie zadawano w poprzednich badaniach. Tylko 8% z nich spodziewa się, że ich rządy krajowe niebezpiecznie przekroczą wydatkowanie w ujęciu średniookresowym, co stanowi spadek z 14% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Pełny raport ACCA dostępny jest na stronie: http://www2.accaglobal.com/pubs/general/activities/library/economy/tech-ms-gec10.pdf.

Źródło: ACCA (Association of Chartered Certified Accountants)

KONTAKT:

Colin Davis

szef ds. komunikacji międzynarodowej ACCA

tel. +44 (0) 207 059 5738

tel. kom. + 44 (0) 7720 347713

e-mail: colin.davis@accaglobal.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2011, 13:15
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ