Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Polska przewodniczącym Rady Programowej UNAIDS w 2012 roku

15.12.2011, 14:16aktualizacja: 15.12.2011, 14:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W dniu 14 grudnia, w Genewie, podczas posiedzenia Rady Programowej UNAIDS, Polska została wybrana na przewodniczącego Rady w 2012 roku.

W 2011 roku Polska pełniła funkcję w-ce przewodniczącego Rady Programowej UNAIDS.

Rada Programowa (PCB UNAIDS) jest ciałem zarządzającym ONZ-owskim programem UNAIDS, którego celem jest walka z epidemią HIV/AIDS na świecie. PCB powstała w 1994 roku decyzją Rady Społeczno-Ekonomicznej ONZ, ale aktywną działalność rozpoczęła w 1996 roku. Polska była jednym ze współzałożycieli Rady. Następnie, przez ponad 11 lat nasz kraj był obserwatorem jej działań, a od 2010 roku znowu zasiada jako członek Rady.

Na wybór Polski do pełnienia tej prestiżowej funkcji niewątpliwie miało wpływ uznanie dla dorobku Polski w walce z epidemią HIV/AIDS oraz fakt, że Polska postrzegana jest w naszym regionie geograficznym jako lider rozwiązań systemowych w walce z epidemią HIV/AIDS. Kandydaturę naszego kraju poparło wiele państw.

Polska w czasie swojej prezydencji w 2012 roku planuje zwrócenie uwagi Programu UNAIDS i państw członkowskich na konieczność wzmocnienia działań tej agendy ONZ w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia interesów naszego kraju, gdyż epidemia HIV/AIDS w krajach leżących za naszymi wschodnimi granicami, a w szczególności w państwach takich, jak Ukraina, Rosja itp. przybrała charakter lawinowy, co odzwierciedla ostatnio opublikowany raport UNAIDS. Wszelkie działania mające na celu ograniczenie szybkiego rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w tym regionie będą miały pozytywny wpływ także na sytuację epidemiologiczną HIV/AIDS w Polsce.

Główne zadania Rady Programowej UNAIDS, to m.in.:

- Tworzenie strategii i wytyczanie priorytetów w walce z epidemią HIV/AIDS na poziomie globalnym oraz wydawanie stosownych rekomendacji pomocnych w tworzeniu programów walki z epidemią w poszczególnych krajach.

- Rzecznictwo w zakresie realizacji zobowiązań przyjętych na forum międzynarodowym przez poszczególne kraje.

- Współpraca z agendami kosponsorującymi Program w ramach ONZ (WHO, UNODC, UNICEF, IOM, ILO, UNHCR i in.).

- Ekspertyzy epidemiologiczne i problemowe w szeroko pojętym kontekście walki z epidemią HIV/AIDS na świecie (m.in. w zakresie szerokiej dostępności leczenia ARV, podatności na zakażenie określonych populacji, najlepszych praktyk w zakresie profilaktyki HIV i AIDS).

KONTAKT:

Krajowe Centrum ds. AIDS

tel./fax: (22) 331 77 77

e-mail: aids@aids.gov.pl

http://www.aids.gov.pl

Źródło informacji: Krajowe Centrum ds. AIDS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.12.2011, 14:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ