Newsletter

Zdrowie i styl życia

Europa nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia obywatelom badań przesiewowych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby

06.11.2012, 15:00aktualizacja: 06.11.2012, 15:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BRUKSELA, 6 listopada 2012 r. /PRNewswire/ - Międzynarodowy raport dotyczący zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby, który ma zostać opublikowany 6 listopada br. w Brukseli, wskazuje na deficyt badań przesiewowych oraz poważne nierówności w poziomie opieki wśród państw członkowskich UE - niezbędna jest unijna koordynacja działań na szczeblu krajowym.

Większość państw członkowskich UE nie prowadzi systematycznych badań przesiewowych wśród obywateli, a w szczególności w grupach ryzyka, w związku z czym aspekt ten stanowi najsłabsze ogniwo w zakresie wirusowego zapalenia wątroby (w porównaniu z profilaktyką i leczeniem). Jest to jeden z kluczowych wniosków raportu "Euro Hepatitis Care Index", który zestawia politykę w zakresie wirusowego zapalenia wątroby z 27 państwami członkowskimi UE, Szwajcarii, Norwegii i Chorwacji. Raport opublikowano 6 listopada br. w Brukseli, w ramach konferencji zorganizowanej przez prezydencję Cypru w UE. Tak niekorzystne dane wskazują, iż znaczny odsetek infekcji nie jest wykrywany odpowiednio wcześnie, co skutkuje wtórnymi powikłaniami i zwiększa prawdopodobieństwo, że ludzie będą bezwiednie zarażać wirusem innych. Ustalenia te potwierdzają również obserwacje dokonane przez stowarzyszenia pacjentów oraz lekarzy.

Jak mówi Tatjana Reic, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Wątroby (ang. European Liver Patients Association, ELPA): "Nawet bogate kraje, takie jak Niemcy, nie osiągają dobrych wyników, jeśli chodzi o badania przesiewowe. W Europie jest zarówno zaplecze, jak i doskonali lekarze i pielęgniarki, którzy nie leczą jednak tylu pacjentów, ilu mogą, z uwagi na niedostępność skutecznych i systematycznych badań przesiewowych wykrywających wirusa na wczesnym etapie rozwoju. Niewykryte wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do poważnych uszkodzeń wątroby i nowotworów, a więc realnego zagrożenia dla życia pacjenta".

Raport "Euro Hepatitis Care Index" został przygotowany przez Health Consumer Powerhouse (HCP), szwedzką organizację zrzeszającą ekspertów, na zlecenie i za fundusze ELPA. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Francja, na kolejnych pozycjach znajdują się Słowenia i Niemcy. "Francja zawdzięcza swoją wysoką pozycję częściowo dzięki krajowej strategii koordynacyjnej - powiedziała Tatjana Reic. - Francja jest jedynym krajem w Europie, który opracował ogólnokrajowy plan uwzględniający wszystkie aspekty pomocy w zakresie wirusowego zapalenia wątroby. Scentralizowany system koordynacji pozwala zintegrować i wykorzystać potencjał działań podejmowanych przez lekarzy, grupy pacjentów i innych zainteresowanych stron. Komisja Europejska powinna potraktować wnioski z tego raportu jako okazję do zachęcenia państw członkowskich do wdrażania krajowych strategii w zakresie wirusowego zapalenia wątroby oraz wymiany najlepszych praktyk - tak, jak odbywa się to w innych dziedzinach".

Termin "hepatitis" oznacza zapalenie wątroby, które w większości przypadków spowodowane jest zakażeniem wirusowym. W całej Europie 23 mln ludzi jest przewlekle zakażonych wirusem zapalenia wątroby, a rocznie umiera 125 tys. chorych. Większość z nich nie jest świadoma infekcji.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.hep-index.eu.

Źródło: ELPA

KONTAKT:

Achim Kautz

wiceprzewodniczący ELPA

tel. +49-221/2829980

e-mail: akautz@leberhilfe.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.11.2012, 15:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ