Newsletter

Zdrowie i styl życia

Debata "Mukowiscydoza - jak dać szansę pacjentom?"

06.02.2013, 14:35aktualizacja: 06.02.2013, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

7 lutego 2013 r. o godz. 11:00, w budynku Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43, odbędzie się debata pt. "Mukowiscydoza - jak dać szansę pacjentom?".

Udział w debacie wezmą m.in.:

- prof. Henryk Mazurek, Kierownik Kliniki Pneumunologii i Mukowiscydozy Oddziału Terenowego Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc,

- prof. Jarosław Walkowiak, Kierownik Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych I Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,

- Dorota Hedwig, Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą,

- Bolesław Piecha, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia,

- Czesław Czechyra, Członek Sejmowej Komisji Zdrowia.

Celem spotkania jest przedstawienie wagi problemu, jakim jest sytuacja osób cierpiących na mukowiscydozę w Polsce. Dla organizatorów debaty wszelkie działania służące podniesieniu jakości jej leczenia mają pierwszorzędne znaczenie. Debata jest kluczowym elementem budowania świadomości na temat możliwości uzyskiwanych dzięki najnowszym wynikom badań medycznych.

O skali problemu świadczą liczby. Każdego roku przybywa ok. 1 000 osób chorych na mukowiscydozę. Jest to jedna z najczęstszych chorób genetycznych, występuje średnio 1 na 2 500 żywych urodzeń. Na świecie żyje ok. 70 000 ludzi z mukowiscydozą. Choroba ma podłoże dziedziczne, jej przyczyną są mutacje genu odpowiedzialnego za syntezę błonowego kanału chlorkowego. Mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową o różnorodnej ekspresji klinicznej. W klasycznej postaci objawia się skłonnością do zapalenia oskrzeli i płuc, niepłodnością u mężczyzn oraz podwyższonym stężeniem chlorków w pocie. W 94% przypadków przyczyną zgonu jest niewydolność oddechowa. Mimo starań naukowców, do tej pory nie wynaleziono leku, który mógłby całkowicie wyleczyć mukowiscydozę, jednak dzięki postępowi w opiece nad chorymi oraz przeszczepom płuc, w krajach Europy Zachodniej udało się wydłużyć prognozowany czas przeżycia do ok. 36 lat. Niestety, czas przeżycia Polskich chorych na mukowiscydozę jest prawie dwukrotnie niższy i wynosi zaledwie ok. 20 lat.

Logo dostępne pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=4&_hrefZdj=20130206_153655488_logo.jpg&_CheckSum=321379429

KONTAKT:

Anna Skoczylas-Ligocka

tel. (18) 267 60 60 wew. 349

tel. kom. +48 883 985 662

Źródło informacji: Vision Group

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2013, 14:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii