Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Czynniki społeczne oraz bogata oferta różnorodnych napojów dostępnych w optymalnych temperaturach, w połączeniu z propagowaniem zwiększonego spożycia płynów w upale są strategiami pozwalającymi zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia organizmu;
- Łagodne odwodnienie w przypadku osób starszych może nie dawać żadnych objawów, przy czym ta część populacji jest szczególnie narażona na ryzyko odwodnienia organizmu;
- Ćwiczenia fizyczne wykonywane w wysokiej temperaturze, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, mogą podwyższać ryzyko odwodnienia, co przyczynia się do pogorszenia funkcji kognitywnych oraz wydajności pracy i sprawności fizycznej.
BARCELONA, Hiszpania, 1 lipca 2013 r. /PRNewswire/ - Korzyści płynące z dobrego nawodnienia organizmu, spożywania odpowiednich ilości płynów oraz utrzymywania wysokiego poziomu sprawności i aktywności fizycznej były tematami 4. sympozjum organizowanego przez Europejski Instytut Nawodnienia, w którym wzięło udział ponad stu ekspertów z Europy i Stanów Zjednoczonych.
(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20130701/625415)
Program 4. sympozjum organizowanego przez Europejski Instytut Nawodnienia obejmował wykłady naukowców, lekarzy i badaczy z wielu krajów, specjalizujących się w zagadnieniach dotyczących zdrowia i właściwego odżywiania, udział brali m.in. prof. Lluís Serra-Majem, prof. W. Larry Kenney, prof. Ryszard Gellert oraz prof. Maria Kapsokefalou, a także eksperci nauk związanych ze sportem i medycyną, prof. Jose Gonzalez-Alonso, prof. Alan St Clair Gibson oraz prof. Nicolas Terrados.
Prof. Maria Kapsokefalou z Zakładu Żywienia Ludzi z Akademii Rolniczej w Atenach badała przeszkody utrudniające starszym osobom zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Badania przeprowadzone niedawno w Grecji wykazały, że w porównaniu z osobami w młodszym wieku, osoby starsze spożywają znacząco mniej wody i innych napojów. Prof. Kapsokefalou stwierdziła, że za taką sytuację mogą być częściowo odpowiedzialne ogólne zmaiany w psychice, wpływające na odczuwanie pragnienia i łaknienia. Według niej bardzo duże znaczenie dla zachęcania ludzi do większego spożycia płynów mają działania prowadzące do uczynienia z przyjmowania płynów czynności społecznej, na przykład poprzez zapewnienie miłego otoczenia, w którym spożywanie płynów stanie się miłą rozrywką. "Czynniki społeczne mogą w istotny sposób przyczynić się do zapewnienia odpowiedniego nawodnienia. Dotyczy to na przykład obecności opiekunów znających sposoby dostarczania wody do organizmu, rozwoju struktur podkreślających pozytywne doznania płynące z jedzenia i picia lub wzmacniania towarzyskiego aspektu spożywania posiłków i napojów" - mówiła prof. Kapsokefalou. - Uważamy również, że jesteśmy w stanie skutecznie promować dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwiększając ofertę napojów podawanych w optymalnych temperaturach i podkreślając znaczenie większego spożycia płynów podczas upałów".
W swojej prezentacji zatytułowanej "Zmiany funkcji nerek zachodzące wraz z wiekiem" prof. Ryszard Gellert, doktor nauk medycznych z Akademii Medycznej w Warszawie oraz specjalista w zakresie interny, nefrologii oraz medycyny rodzinnej. Prof. Gellert omówił postępujące osłabienie funkcji nerek zachodzące wraz z wiekiem oraz podkreślił znaczenie przyjmowania odpowiednich ilości płynów, zdrowej diety oraz aktywności fizycznej dla jak najdłuższego zachowania optymalnych funkcji nerek u osób w podeszłym wieku.
Omawiając znaczenie nawodnienia organizmu u starszych osób prof. W. Larry Kenney, profesor fizjologii i kinezjologii z Uniwersytetu stanu Pensylwania, skoncentrował się na fizjologicznych czynnikach regulujących przyjmowanie płynów i ich zmianach postępujących wraz z wiekiem. Prof. Kenney wyjaśnił, że "pragnienie u ludzi starszych ulega przytępieniu podczas ćwiczeń fizycznych i po ich zakończeniu, a także na skutek odwodnienia spowodowanego wysoką temperaturą", stwierdził również, że "organizmy zdrowych ludzi w podeszłym wieku są w stanie z czasem zrekompensować utratę wody, jednak odbywa to się wolniej niż w przypadku ludzi młodszych". W podsumowaniu profesor stwierdził, że "zmiany zachodzące wraz z wiekiem mają charakter progresywny, jednak ich tempo jest wysoce zmienne".
Prof. Nicolas Terrados poruszył temat ograniczeń wytrzymałościowych w zależności od wysokiej temperatury. "Wykonywanie ćwiczeń fizycznych w upale może przyczyniać się do pogorszenia funkcji kognitywnych, mieć negatywny wpływ na wydajność pracy oraz wytrzymałość fizyczną. W gorącym i wilgotnym otoczeniu rośnie zagrożenie udarem cieplnym z uwagi na zmniejszoną wydajność parowania potu. W tym kontekście rośnie znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu" - powiedział prof. Terrados.
Europejski Instytut Nawodnienia podkreśla znaczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz płynących z niego licznych korzyści zdrowotnych, dostarcza także informacje dotyczące najlepszych metod nawadniania organizmu w różnych sytuacjach. Można je znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://www.europeanhydrationinstitute.org
Europejskim Instytucie Nawodnienia
Europejski Instytut Nawodnienia (amg. European Hydration Institute ; EHI) jest fundacją mającą na celu promowanie i szerzenie wiedzy na temat wszelkich zagadnień związanych z nawodnieniem ludzkiego organizmu oraz jego wpływu na zdrowie, samopoczucie oraz sprawność fizyczną i umysłową. Instytut został założony w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez wielu naukowców, dietetyków oraz pracowników służby zdrowia, dotyczące zgromadzenia w jednym miejscu całej dostępnej wiedzy z dziedziny nawodnienia organizmu ludzkiego. Cel ten umożliwi opracowanie strategii dalszego pogłębiania tej wiedzy oraz wspierania wysiłków na rzecz zapewnienia odpowiedniego nawodnienia wśród mieszkańców całej Europy.
Źródło: Europejski Instytut Nawodnienia
KONTAKT:
Mallika Basu
tel. +44 20 7878 216
e-mail: mallika.basu@mslgroup.com
-
Agnish Ray
tel. +44 20 7878 3199
e-mail: agnish.ray@mslgroup.com
Źródło: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.07.2013, 18:29 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |