Newsletter

Zdrowie i styl życia

CureVac rozpoczyna badanie kliniczne fazy 2b oceniające szczepionkę przeciwrakową opartą na mRNA u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację

04.07.2013, 11:16aktualizacja: 04.07.2013, 11:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

TYBINGA, Niemcy, 4 lipca 2013 r. /PRNewswire/ - Firma biofarmaceutyczna CureVac GmbH, która opracowując szczepionki oparte na mRNA, rozwija nową klasę terapii i szczepionek do leczenia chorób onkologicznych i profilaktyki chorób zakaźnych, ogłosiła dzisiaj rozpoczęcie randomizowanego badania klinicznego fazy 2b z podwójnie ślepą próbą, dotyczącego własnej szczepionki przeciwrakowej CV9104, opartej na RNActive(R) i przeznaczonej do leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację.

Badanie obejmie do 200 pacjentów w ośmiu krajach Europy i powinno umożliwić przetestowanie CV9104 u dotychczas niepoddawanych chemioterapii pacjentów z bezobjawowym lub minimalnie objawowym opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami. Głównym punktem końcowym badania jest całkowity czas przeżycia. Włączanie kwalifikujących się pacjentów do badania będzie możliwe do listopada 2013 roku. Nazwy ośrodków klinicznych uczestniczących w badaniu i inne informacje na jego temat można znaleźć na stronie: http://www.clinicaltrials.gov.

"To nowe badanie ma na celu dodatkową weryfikację bezpieczeństwa stosowania oraz ocenę skuteczności klinicznej opartej na mRNA technologii szczepionek przeciwrakowych RNActive(R) firmy CureVac u pacjentów z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami" - informuje prof. dr med. Arnulf Stenzl, dyrektor ds. lecznictwa Kliniki Urologii Uniwersytetu w Tybindze i koordynator badania.

Dr Ingmar Hoerr, dyrektor naczelny CureVac, dodaje: "W pierwszym badaniu klinicznym, w którym zastosowano RNActive(R) jako szczepionkę opartą na mRNA, dowiedliśmy, że jest ona bezpieczna i wywołuje zarówno humoralną, jak i komórkową odpowiedź immunologiczną przeciwko różnym antygenom guza. Na podstawie silnej odpowiedzi immunologicznej, indukowanej przez naszą szczepionkę mRNA, zakładamy, że CV9104 będzie oferować korzyści kliniczne pacjentom z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego".

Szczegółowe informacje o badaniu: http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01817738?term=curevac&rank=2

Informacje o CV9104

Oparta na RNActive(R) szczepionka CV9104 firmy CureVac została opracowana do leczenia pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. CV9104 koduje sześć antygenów, wykazujących nadekspresję w przypadku raka gruczołu krokowego.

Informacje o RNActive(R)

CureVac opracowuje nowe i skuteczne szczepionki oparte na mRNA (RNActive(R)), wykorzystujące w jednym produkcie szczególną właściwość mRNA, polegającą na tym, że może on działać równocześnie jako antygen i adiuwant. Szczepionki RNActive(R) składają się ze specjalnie zmodyfikowanego i przygotowanego mRNA i gwarantują translację mRNA szczepionki na antygen docelowy. Modyfikacje RNA i jego przygotowanie do stosowania leczniczego gwarantują: 1) silną ekspresję antygenu, 2) zwiększoną stabilność mRNA i 3) zwiększoną aktywność immunostymulacyjną.

CureVac

CureVac, lider rynku światowego w technologiach szczepionek opartych na mRNA, opracowuje całkowicie nową klasę leków, opartych na zupełnie nowych odkryciach dotyczących potencjału leczniczego mRNA. CureVac wykorzystuje swoją platformę technologiczną do opracowywania leczniczej szczepionki mRNA (RNActive(R)) przeciwko schorzeniom onkologicznym oraz szczepionek profilaktycznych przeciwko różnym chorobom zakaźnym. Ponadto, na bazie długołańcuchowych i niekodujących cząsteczek RNA, firma CureVac opracowuje adiuwanty (RNAdjuvant(R)) wzmacniające odpowiedź immunologiczną na szczepionki. Firma udanie zakończyła badania fazy I/IIa nad szczepionkami RNActive(R)) do leczenia raka gruczołu krokowego i niedrobnokomórkowego raka płuc (NSCLC). Wyniki tych badań prowadzą do wniosku, że potencjalne nowe produkty CureVac są bezpieczne i mogą wywoływać zrównoważoną odpowiedź immunologiczną, humoralną i komórkową, wspomaganą przez limfocyty Th1 i Th2, limfocyty efektorowe i komórki pamięci immunologicznej. CureVac współpracuje z firmami Sanofi Pasteur i In-Cell-Art w ramach współfinansowanego przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) projektu o budżecie 33 mln USD, którego celem jest opracowanie profilaktycznych szczepionek przeciwko różnym chorobom zakaźnym w oparciu o platformę technologiczną RNActive(R)) CureVac. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.curevac.com.

Źródło: CureVac

KONTAKT:

Dr Martina Schwarzkopf

Dr Tony Russo

Russo Partners

tel. + 1 (212) 845 4292

tel. + 1 (212) 845 4251

tel. kom. + 1 (347) 591 8785

e-mail: martina.schwarzkopf@russopartnersllc.com, tony.russo@russopartnersllc.com

-

Verena Lauterbach, Manager Communications

CureVac GmbH, Tybinga, Niemcy

tel. +49 (0) 7071 920 53 756

e-mail: verena.lauterbach@curevac.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2013, 11:16
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii