Newsletter

Zdrowie i styl życia

Aerozol pulsujący nowym rozwiązaniem w terapii inhalacyjnej mukowiscydozy

31.07.2013, 11:00aktualizacja: 31.07.2013, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MONACHNIUM i LIZBONA, Portugalia, 31 lipca 2013 r. /PRNewswire/ - Na 36. Konferencji Europejskiego Towarzystwa Mukowiscydozy zorganizowanej w dniach 12 - 15 czerwca w Lizbonie zaprezentowano nowe informacje dotyczące tej choroby.

Podczas sympozjum prowadzonego przez PARI GmbH profesorowie Niels Hoiby z kopenhaskiego szpitala akademickiego, Felix Ratjen ze szpitala akademickiego w Toronto i docent Jochen Mainz ze szpitala akademickiego w Jenie omówili strategie leczenia górnych dróg oddechowych ograniczające ryzyko infekcji płuc u pacjentów cierpiących na mukowiscydozę.

Zdjęcie udostępnione przez europejską agencję fotografii prasowych epa (http://www.epa.eu/), do pobrania nieodpłatnie na stronie internetowej: http://www.presseportal.de/pm/12670.

Około 65% pacjentów z mukowiscydozą cierpi z powodu okresowego lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. "Pacjenci z mukowiscydozą charakteryzują się wadą genetyczną, która wpływa także na ich górne drogi oddechowe - mówił dr Mainz. - Panujące w nich warunki są idealne dla mikroorganizmów, ponieważ klirens śluzowo-rzęskowy nie pracuje normalnie" - dodał Mainz.

Zespół z Kopenhagi pod przewodnictwem prof. Hoiby popiera koncepcję "Jednej drogi oddechowej-jednej choroby": górne i dolne drogi oddechowe tworzą anatomicznie ciągłą konstrukcję, istotną także z punktu widzenia mikroorganizmów i mediatorów reakcji zapalnych. U pacjentów z mukowiscydozą górne drogi oddechowe działają jak rezerwuar bakterii, z którego zarazki mogą rozprzestrzeniać się do płuc. Dr Mainz z Jeny [2] potwierdził, że genotypy mikroorganizmów występujących w górnych i dolnych drogach oddechowych są zawsze takie same. Opisał także przypadki pacjentów z mukowiscydozą po transplantacji płuc, u których pałeczka ropy błękitnej o identycznym genotypie pozostała w jamie nosowo-gardłowej i stamtąd zainfekowała nowe płuca [1].

Dlatego też badacze w Jenie systematycznie sprawdzają górne drogi oddechowe pacjentów z mukowiscydozą pod kątem występowania typowych dla tej choroby mikrobów [3]. Celem tego działania jest możliwie jak najskuteczniejsze zapobieganie rozwojowi przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych i unikanie operacji nosowo-zatokowych przy użyciu konwencjonalnych środków. Według dr Mainza wskaźnik nawrotów w przypadku zabiegów nosowo-zatokowych jest wysoki, a do tego może zostać upośledzone funkcjonowanie małżowiny nosowej.

Urządzenie do inhalacji PARI SINUS przydaje się zwłaszcza w leczeniu konwencjonalnym. Wytwarza pulsujący aerozol i wspiera wentylację zatok przynosowych poprzez wytworzenie różnic w ciśnieniu. W odróżnieniu od sprayów do nosa, aerozol pulsujący dociera do samych zatok przynosowych i cechuje się dłuższym czasem retencji [4]. Zaprezentowane przez dr. Mainza dane dotyczyły wykorzystania tobramycyny [5], dornazy alfa [6] lub roztworów soli (0,9%, 6,0%), tzn. leków stosowanych przy mukowiscydozie, które można aplikować za pomocą PARI SINUS.

Badania pilotażowe potwierdziły skuteczność PARI SINUS w poprawianiu jakości życia pacjentów cierpiących na mukowiscydozę. Wyniki prowadzonych obecnie w wielu ośrodkach badań kontrolowanych placebo okazują się obiecujące.

Więcej informacji: http://www.pari.de/presseportal/pressetexte/pressetexte_detailansicht/article/7021/die-neue-wel.html

Odnośniki: http://www.pari.de/presseportal/pressetexte/pressetexte_detailansicht/article/7021/pulsierende.html

Film pokazujący inhalację za pomocą PARI SINUS: http://www.pari.de/anwender/video_center.html.

Źródło: PARI GmbH

KONTAKT:

Petra Kaden

tel. +49(0)8151-279-119

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.07.2013, 11:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ