Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W dniach 21 - 23 października Warszawa zamieni się w globalną stolicę pokoju. Przez najbliższe trzy dni przebywający w Polsce Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla będą dyskutować o prawach i najważniejszych problemach świata. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się ponad 6 tysięcy osób z Polski i zagranicy.
O programie tegorocznego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, jego uczestnikach oraz planowanych dyskusjach mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej: były Prezydent oraz Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Prezes Instytutu Lecha Wałęsy, Piotr Gulczyński.
Organizowany po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się pod hasłem "Solidarność dla pokoju - czas działać". Jak podkreśla Piotr Gulczyński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy, hasło Szczytu ma w tym roku szczególne znaczenie: - Trzydzieści lat temu przyznano Prezydentowi Lechowi Wałęsie Nagrodę Nobla za dążenie do pokojowego rozwiązania problemów ówczesnej Polski. Działania te były wyrazem wyjątkowej solidarności narodu w walce o wolność i niezależność. Dziś, w dobie toczących się konfliktów, świat potrzebuje idei solidarności podobnie, jak Polska potrzebowała jej 30 lat temu.
W trakcie Szczytu ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata będzie dyskutowało wspólnie z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla o najistotniejszych sprawach dotyczących zmniejszenia nierówności społecznych na świecie. W debatach wezmą udział następujący Nobliści: Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus. W rozmowach będą też uczestniczyć przedstawiciele następujących organizacji, które za swą działalność otrzymały pokojową Nagrodę Nobla: Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju, Amnesty International, Pugwash Conferences, American Friends for Service Committee, Międzynarodowy Zespół do spraw Zmiany Klimatu, Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.
"Wojny domowe, łamanie praw człowieka, praw kobiet, skrajne nierówności społeczne, zagrożenie środowiska, deptanie demokracji - to problemy współczesnego świata, na które nie ma przyzwolenia. Walka z nimi jest ciężka i nierówna, wielu się poddaje, ale są jednostki, które mówią "nie". Takich bohaterów, którzy nie godzą się z niesprawiedliwością i zniewoleniem dziś gości Warszawa. To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta" - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.
"Cieszymy się, że kolejni goście specjalni potwierdzili swój udział w Szczycie. Chcemy wyrazić wobec nich naszą sympatię. Ich obecność podniesie rangę tego wyjątkowego wydarzenia. Podobnie jak my, wyznają oni pogląd, że odrzucenie utartych schematów myślenia może pomóc w znalezieniu lepszych rozwiązań" - powiedział Jeff Guyton, prezes Mazda Motor Europe, głównego partnera trzydniowych obrad w Warszawie.
Organizatorami światowego szczytu Noblistów w Warszawie są: Instytut Lecha Wałęsy, będący pozarządową organizacją promującą idee demokracji i powszechnych praw człowieka, Stały Sekretariat Szczytu w Rzymie oraz m. st. Warszawa.
Informacje nt. organizatorów:
Stały Sekretariat Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
Powstał w wyniku nowej formy współpracy między Międzynarodową Fundacją Michaiła Gorbaczowa oraz Miastem Rzym w celu organizacji Światowych Szczytów Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Stały Sekretariat, z siedzibą w Rzymie, to apolityczne stowarzyszenie non-profit. Oprócz zadań związanych z organizowaniem Szczytów, Sekretariat śledzi działalność Laureatów, promując "Apel o świat bez przemocy", a także wspierając działania tych Noblistów, uczestniczących w dorocznych Szczytach, którzy występują jako mediatorzy w różnych konfliktach na świecie (Par. 3 Statutu).
Strona internetowa: http://www.nobelforpeace-summits.org
Profil na Facebook’u: http://www.facebook.com/nobelforpeace
Instytut Lecha Wałęsy
Apolityczna organizacja pozarządowa typu non-profit. Została ufundowana przez Prezydenta Lecha Wałęsę w grudniu 1995 roku i jest pierwszą fundacją prezydencką w Polsce. W ramach swojej działalności dokumentuje życie i działalność Lecha Wałęsy, kształtuje pozytywny obraz Polski i Polaków za granicą, działa na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, tradycji niepodległościowej i solidarnościowej, propaguje zasady jawności i przejrzystości w polityce i działalności publicznej, przeciwdziała łamaniu praw człowieka i wspiera procesy demokratyzacji społeczeństw, promuje dialog międzykulturowy i międzyreligijny oraz działa na rzecz aktywizacji i edukacji młodych pokoleń.
Strona internetowa: http://www.ilw.org.pl
Profil na Facebook’u: https://www.facebook.com/instytutlechawalesy?fref=ts
Miasto stołeczne Warszawa
Warszawa jest stolicą Polski, kraju leżącego w sercu Europy. Jest to miasto z ponad siedemsetletnią, bogatą historią. Podczas II wojny światowej zniszczone w blisko 85%, zostało odbudowane dzięki staraniom całego narodu. Po 44 latach ustroju komunistycznego w Warszawie rozegrały się przełomowe wydarzenia zainicjowane przez "Solidarność", których finałem były obrady Okrągłego Stołu, pierwsze wolne wybory i zmiany ustrojowe we Wschodniej Europie. Warszawa dziś to miasto w ciągłym rozwoju. Zmiany jakie w niej zachodzą służą wszystkim mieszkańcom. Dzięki wielkim inwestycjom miasto staje się coraz bardziej nowoczesne, a jednocześnie przyjazne mieszkańcom.
Strona internetowa: http://www.um.warszawa.pl/
Profil na Facebook’u: https://www.facebook.com/warszawa
KONTAKT:
Zdzisław Wójcik
Instytut Lecha Wałęsy
tel. kom. +48 797 030 581
e-mail: zdzislaw.wojcik@ilw.org.pl
-
Wojciech Chatys
Instytut Lecha Wałęsy
tel. kom. 797 030 584
e-mail: wojciech.chatys@ilw.home.pl
-
Nina Osucha
Vision Group
tel. kom. 604 937 400
e-mail: n.osucha@visiongroup.pl
Źródło informacji: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.10.2013, 10:50 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |