Newsletter

CGAP ogłasza wyniki tegorocznego konkursu fotograficznego Photo Contest

18.11.2013, 17:30aktualizacja: 18.11.2013, 17:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WASZYNGTON, 18 listopada 2013 r. /PRNewswire/ - Zwycięzcą tegorocznego konkursu fotograficznego CGAP Photo Contest został Truong Minh Dien z Wietnamu. Czteroosobowe jury bez wahania wybrało jego zdjęcie pt. "Deszczowe popołudnie" spośród rekordowej liczby 3 890 zgłoszeń, złożonych przez profesjonalnych fotografów i amatorów z 91 krajów. Zwycięska fotografia przedstawia kobietę niosącą w ulewnym deszczu ziemniaki na pobliski rynek w Wietnamie. Zysk z ich sprzedaży pozwala kobiecie nakarmić męża i dwójkę dzieci.

Pliki multimedialne związane z niniejszą wiadomością dostępne są pod adresem: http://www.multivu.com/mnr/56884-cgap-photo-contest-winners-2013

(Photo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20131118/MM14870)

(Logo: http://photos.prnewswire.com/prnh/20110412/MM81963LOGO)

Jury wyróżniło "Deszczowe popołudnie" za przemyślany sposób, w jaki ukazuje ono wytrwałość słabo zarabiających przedsiębiorców w Wietnamie. "Fotografia uchwyciła naprawdę wyjątkową chwilę" - powiedział Mohammad Rakibul Hasan, zwycięzca CGAP Photo Contest z roku 2010 i członek jury tegorocznej edycji konkursu.

Poza niesamowitą historią kryjącą się za zwycięskim zdjęciem, członkowie jury uznali, że było ono świetnie zrobione pod względem technicznym. "Do wykonania takiego zdjęcia potrzeba zdyscyplinowanego fotografa umiejącego spojrzeć na fotografowany obiekt z dystansu - stwierdził Stelios Varias, doświadczony fotograf i redaktor w Thomson Reuters oraz jeden z czwórki jurorów. - W deszczu niezwykle trudno o dobre ujęcie".

Wszystkie z 30 zwycięskich zdjęć dostępne są pod adresem: http://cgapphotocontest.strutta.com/. Główna nagroda (Grand Prize) tegorocznej edycji to karta upominkowa o wartości 2 000 USD na sprzęt fotograficzny.

Jury wybrało także 28 innych zdjęć z całego świata, których twórcy zostali laureatami i finalistami konkursów regionalnych i wyróżnień specjalnych. Fotografie zostały wybrane zarówno w oparciu o ich wysoką jakość techniczną, jak i sposób przedstawienia historii oraz wizerunków osób działających na rzecz włączenia finansowego. Szczególnie godna uwagi okazała się zwycięska fotografia regionalna z Azji Południowej pt. "Murarz", autorstwa Moksumula Haque z Bangladeszu. Przedstawia ona cegły wyrzucone w powietrze, budząc w odbiorcy ciekawość tego, co wydarzyło się zaraz po zrobieniu zdjęcia.

Drugi rok z rzędu zwycięzca publiczności wybrany został w głosowaniu ogólnym na stronie CGAP.org. Głosujący wybrali pracę pt. "Utalentowana Nesma", autorstwa Mohamada Goudy z Egiptu, przedstawiającą kobietę, która wykorzystała mikropożyczkę, aby otworzyć działalność w branży malarsko-hafciarskiej. Fotografia otrzymała 1236 głosów - blisko 400 więcej od drugiego miejsca w rankingu.

Dzięki fotografom z ponad 90 krajów konkurencja na bieżącej, ósmej z rzędu edycji konkursu CGAP Photo Contest była najbardziej zaciekła. W skład tegorocznego jury wchodzili: Suzanne Lemakis, dyrektor departamentu sztuk pięknych w Citigroup; Mohammad Rakibul Hasan, zwycięzca konkursu w 2010 r., profesjonalny fotograf z Bangladeszu, Stelios Varias z agencji Reuters oraz Indira Williams z kadry kierowniczej wyższego szczebla ds. materiałów wizualnych w Newseum. Na zakończenie zebrania jury w dniu 1 listopada br., Indira Williams stwierdziła: "Był to zbiór niesamowitych zdjęć i byłam pod wrażeniem ich jakości". "Jakość zdjęć była w tym roku naprawdę wyjątkowa" - dodała Suzanne Lemakis.

Coroczny konkurs fotograficzny CGAP Photo Contest ma na celu promowanie wyróżniających się fotografów - zarówno amatorów, jak i profesjonalistów - przedstawiających w swoich pracach temat włączenia finansowego na świecie. Poprzez wyraziste zdjęcia, CGAP prezentuje różne sposoby radzenia sobie przez biedne rodziny ze swoimi problemami finansowymi oraz to, jak włączenie finansowe może poprawić standard życia ludzi u podstaw piramidy gospodarczej. "Fotografowanie społeczeństwa i nierówności społecznych może pomóc wyeliminować ubóstwo poprzez budowanie świadomości społecznej" - powiedział Mohammad Rakibul Hassan.

Źródło: CGAP

KONTAKT:

Erin Scronce

e-mail: escronce@worldbank.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2013, 17:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ