Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Nasze sukcesy – to tytuł folderu, w którym zebrano wszystkie projekty unijne realizowane w gminie Polkowice. Ilustrowane opracowanie wydano na 10-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej
Minęło 10 lat odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Jak zmieniło to Polkowice?
- Wejście Polski do Unii dało nam zupełnie nowe możliwości finansowania. Według mnie naszym sukcesem jest to, że sięgnęliśmy po unijne fundusze z pewną wizją. Świetnie widać to wskazując na cały proces rewitalizacji osiedla Hubala, gdzie z jednej strony zmieniliśmy infrastrukturę tego miejsca, a z drugiej realizowaliśmy projekty rewitalizacji społecznej – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
W folderze opisano ponad 30 projektów realizowanych od momentu wejścia Polski do UE. Gmina Polkowice po raz pierwszy była beneficjentem sięgając po środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 2004 roku. Dzięki wsparciu z Unii wybudowano wówczas 1,4 km drogi udostępniając tym samym atrakcyjne tereny inwestycyjne .
Wśród tzw. twardych projektów, pozyskaliśmy m.in. środki na budowę sieci wodociągowej, basenu sportowego przy polkowickim Aquaparku, boisk, przedszkola, przebudowy świetlic wiejskich i żłobka, budowę kanalizacji w Nowej Wsi Lubińskiej. Byliśmy również aktywni w pozyskiwaniu pieniędzy na autorskie projekty edukacyjne i społeczne (Dogonić dzisiaj, Wykorzystaj swój talent, Mam talent, mam pasję, Z angielskim mogę więcej). Ogromny sukces odnieśliśmy z pozyskiwaniu pieniędzy na projekty aktywizacji bezrobocia, skierowane do przedsiębiorczych młodych ludzi, kobiety powracające na rynek pracy, jak też osób w średnim wieku. Należy tu wymienić takie projekty jak: Pomysł na biznes = własna firma, Bądź aktywny załóż firmę, Kobieta = biznes = sukces. W ramach tych przedsięwzięć nie tylko doszło do samozatrudnienia osób bezrobotnych, ale europrzedsiębiorcy stworzyli dodatkowo nowe miejsca pracy. Wśród pozostałych projektów należy wymienić Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz szereg przedsięwzięć edukacyjnych (Wiejska szkoła edukacji, Zmotywowany uczeń w szkole XXI wieku, Alternatywne formy edukacji przedszkolnej).
W ciągu 10 lat łącznie zrealizowaliśmy projekty, których wartość sięga 75 mln zł, przy dofinansowaniu z UE powyżej 34 mln zł. Obliczyliśmy, że aż 14 procent mieszkańców gminy Polkowice było bezpośrednimi beneficjentami ww. projektów.
- Ten odsetek dotyczy osób które np. wzięły udział w projekcie edukacyjnym. Należy jednak pamiętać, że z projektów infrastrukturalnych korzystają obecnie wszyscy mieszkańcy. Podam przykład – nasz unijny Centralny Park Zabaw i Wypoczynku stał się ulubionym miejscem spędzania czasu polkowiczan – mówi Elżbieta Gałek – Kapusta, dyrektor Wydziału Współpracy Europejskiej i Funduszy Zewnętrznych UG Polkowice.
Przypomnę, że jutro w godz. 11.30 – 15 w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku odbędzie się Piknik Europejski (szczegóły we wczorajszej informacji prasowej).
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.05.2014, 12:15 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |