Newsletter

Wyniki badania przeprowadzonego przez ADL w ponad 100 krajach wskazują, że ponad jedna czwarta respondentów wykazuje postawy antysemickie

09.05.2014, 14:03aktualizacja: 09.05.2014, 14:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tylko 54% respondentów słyszało o holokauście.

NOWY JORK, 13 maja 2014 r. /PRNewswire/ - Liga Przeciwko Zniesławieniu (ang. ADL, Anti-Defamation League) ogłosiła dziś wyniki bezprecedensowej ankiety postaw antysemickich. Badanie "ADL Global 100: wskaźnik antysemityzmu" zostało przeprowadzone na grupie 53 100 dorosłych uczestników ze 102 krajów. Miało ono na celu kompleksowe określenie po raz pierwszy w historii poziomu i nasilenia uczuć antyżydowskich na świecie.

W badaniu stwierdzono, że na świecie rozpowszechnione są nastroje antysemickie. U ponad jednej czwartej dorosłych (26% badanych) stwierdzono głęboko zakorzenione postawy antysemickie. Grupa ta stanowi około 1,09 mld osób. Wyniki ankiety potwierdzają, że jedynie 54% wszystkich badanych spotkało się z pojęciem holokaustu. Dwóch na trzech ankietowanych nigdy nie słyszało o holokauście albo wątpi w wiarygodność relacji historycznych.

Całkowity wskaźnik ADL Global 100 stanowi odsetek ankietowanych, którzy określili minimum 6 z 11 negatywnych stereotypów o Żydach jako "prawdopodobnie prawdziwe". Od 50 lat oparty o 11 pytań wskaźnik stosowany jest przez ADL, jako kluczowy element pomiaru postaw antysemickich w Stanach Zjednoczonych.

Według badania w Polsce silne nastroje antysemickie panują wśród 45% dorosłej ludności, czyli ok. 14 mln osób.

"Po raz pierwszy mamy prawdziwą świadomość tego, jak zakorzeniony i rozpowszechniony jest w dzisiejszym świecie antysemityzm - powiedział Abraham H. Foxman, dyrektor krajowy ADL. - Dane te pozwalają nam z szerszej perspektywy spojrzeć na incydenty i określić ilościowo występowanie postaw antysemickich na świecie. Możemy dzięki temu wyodrębniać punkty zapalne, a także kraje i regiony, w których właściwie nie spotykamy się z nienawiścią do Żydów".

Wskaźnik ADL Global 100, dostępny na interaktywnej stronie internetowej http://global100.adl.org, oferuje badaczom, studentom, władzom państwowym i opinii publicznej bezpośredni dostęp do bogactwa wiedzy w postaci aktualnych informacji na temat postaw antysemickich. W badaniu uszeregowano kraje i regiony od najmniej (Laos - 0,2%) do najbardziej antysemickich (Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy - 93%).

Są jednak również bardzo optymistyczne akcenty. W większości krajów anglojęzycznych odsetek osób charakteryzujących się postawami antysemickimi wyniósł 13%. Jest to wynik o wiele niższy od średniej dla całego badania. W porównaniu do innych wyznań, najniższy poziom postaw antysemickich odnotowano w krajach głównie protestanckich. Aż 28% ankietowanych z całego świata nie określiło żadnego z 11 antysemickich stereotypów wymienionych w badaniu jako "prawdopodobnie prawdziwy".

Przeprowadzenie badania nastrojów w stosunku do Żydów ADL zleciła firmom sondażowym First International Resources oraz Anzalone Liszt Grove Research. Dane uzyskano w drodze wywiadów przeprowadzonych w okresie od lipca 2013 r. do lutego 2014 r. w 96 językach i dialektach w ramach rozmów telefonicznych i bezpośrednich.

Ankietowani odpowiadali na 11 pytań bazujących na starych jak świat stereotypach o Żydach, włączając te dotyczące władzy, lojalności, pieniędzy i zachowań. Osoby, które twierdząco odpowiedziały na minimum 6 negatywnych poglądów o Żydach, uznawano za reprezentujące postawy antysemickie. Margines błędu dla większości krajów, w których wybrano 500 ankietowanych wyniósł +/-4,4%. W większych państwach, gdzie przeprowadzono 1 000 wywiadów, margines ten wyniósł +/- 3.2%.

Wskaźnik ADL Global - antysemityzm w podziale na regiony

Najwyższe skupisko ankietowanych wrogo nastawionych do Żydów stwierdzono na Bliskim Wschodzie oraz w krajach północnoafrykańskich (ang. MENA, Middle East and North African countries), gdzie blisko 3/4 respondentów (74% badanych) zgadzało się z większością antysemickich stereotypów. W pozostałych krajach wskaźnik ten wynosił średnio 23%.

Wskaźniki dla poszczególnych regionów spoza krajów MENA przedstawiały się następująco:

- Europa Wschodnia: 34%,

- Europa Zachodnia: 24%,

- Czarna Afryka: 23%,

- Azja: 22%,

- Ameryki: 19%,

- Oceania: 14%.

Więcej informacji o wskaźniku ADL Global 100, w tym porównania poszczególnych krajów, można uzyskać pod adresem: http://global100.adl.org

Założona w roku 1913 Liga Przeciwko Zniesławieniu (http://www.adl.org/) to czołowa, światowa organizacja zajmująca się walką z antysemityzmem poprzez programy i usługi nakierowane na przeciwdziałanie nienawiści, uprzedzeniom i nietolerancji.

Źródło: Anti-Defamation League

KONTAKT:

Todd Gutnick

tel. +1-212-885-7755

e-mail: adlmedia@adl.org

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.05.2014, 14:03
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ