Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Królewieckiego – Polski, Niemiec i Rosji – dyskutowali we wtorek w Petersburgu o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.
– Nasze pozycje są różne, ale dyplomacja potrzebna jest właśnie w takich trudnych sytuacjach – tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski tłumaczył sens wtorkowego spotkania. – Przyjechaliśmy tu wraz z Frankiem Walterem Steinmeierem, by przedstawić, co kraje Unii Europejskiej myślą o rosyjskim zachowaniu na Ukrainie.
Gospodarz spotkania Siergiej Ławrow podkreślał, że mimo różnic ceni sobie ten format spotkań i chce jego kontynuacji. Zapowiedział, że Rosja nie zamierza wprowadzać bojkotu handlowego po podpisaniu przez Ukrainę gospodarczej części umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, co jest planowane 27 czerwca. Zapowiedział tylko, że mogą zostać wprowadzone cła w związku z wyjściem Kijowa ze strefy wolnego handlu w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw, ale Moskwa będzie dążyć do utrzymania „najbardziej uprzywilejowanego reżimu handlowego z Kijowem”.
Polski i niemiecki minister podkreślili, że zarówno aneksja Krymu jak i destabilizacja sytuacji na Ukrainie wschodniej są nie do zaakceptowania dla wspólnoty międzynarodowej. Wezwali Moskwę do uszczelnienia granicy z Ukrainą oraz zaprzestania dostaw broni i zaopatrzenia dla separatystów na Ukrainie wschodniej. – Rosja może w znaczący sposób przyczynić się do stabilizacji i deeskalacji sytuacji na Ukrainie – stwierdził minister Sikorski. Podkreślił, że dobre stosunki z Kijowem leżą nie tylko w interesie Unii Europejskiej lecz przede wszystkim Rosji, bo Moskwa i Kijów „połączone są więzami historycznymi, ludzkimi, kulturowymi i gospodarczymi, których nikt nie zamierza przecinać”.
Spotkania szefów dyplomacji Trójkąta Królewieckiego odbywają się co roku od czterech lat. Poprzednie miało miejsce 10 maja 2013 r. w Polsce. Służą rozwijaniu współpracy trójstronnej i wymianie ocen o sytuacji międzynarodowej i regionalnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.06.2014, 21:35 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |