Newsletter

MSZ: spotkanie szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Rosji w Petersburgu (komunikat)

10.06.2014, 21:35aktualizacja: 10.06.2014, 21:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Królewieckiego – Polski, Niemiec i Rosji – dyskutowali we wtorek w Petersburgu o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.

– Nasze pozycje są różne, ale dyplomacja potrzebna jest właśnie w takich trudnych sytuacjach – tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski tłumaczył sens wtorkowego spotkania. – Przyjechaliśmy tu wraz z Frankiem Walterem Steinmeierem, by przedstawić, co kraje Unii Europejskiej myślą o rosyjskim zachowaniu na Ukrainie.

Gospodarz spotkania Siergiej Ławrow podkreślał, że mimo różnic ceni sobie ten format spotkań i chce jego kontynuacji. Zapowiedział, że Rosja nie zamierza wprowadzać bojkotu handlowego po podpisaniu przez Ukrainę gospodarczej części umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, co jest planowane 27 czerwca. Zapowiedział tylko, że mogą zostać wprowadzone cła w związku z wyjściem Kijowa ze strefy wolnego handlu w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw, ale Moskwa będzie dążyć do utrzymania „najbardziej uprzywilejowanego reżimu handlowego z Kijowem”.

Polski i niemiecki minister podkreślili, że zarówno aneksja Krymu jak i destabilizacja sytuacji na Ukrainie wschodniej są nie do zaakceptowania dla wspólnoty międzynarodowej. Wezwali Moskwę do uszczelnienia granicy z Ukrainą oraz zaprzestania dostaw broni i zaopatrzenia dla separatystów na Ukrainie wschodniej. – Rosja może w znaczący sposób przyczynić się do stabilizacji i deeskalacji sytuacji na Ukrainie – stwierdził minister Sikorski. Podkreślił, że dobre stosunki z Kijowem leżą nie tylko w interesie Unii Europejskiej lecz przede wszystkim Rosji, bo Moskwa i Kijów „połączone są więzami historycznymi, ludzkimi, kulturowymi i gospodarczymi, których nikt nie zamierza przecinać”.

Spotkania szefów dyplomacji Trójkąta Królewieckiego odbywają się co roku od czterech lat. Poprzednie miało miejsce 10 maja 2013 r. w Polsce. Służą rozwijaniu współpracy trójstronnej i wymianie ocen o sytuacji międzynarodowej i regionalnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.06.2014, 21:35
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ