Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Współpraca gospodarcza z krajami Unii Celnej, a przede wszystkim z Rosją, to obecnie jeden z bardziej palących tematów. Dynamika zmian we współczesnych relacjach politycznych Unii Europejskiej z państwami Wschodu determinuje obecny i przyszły kształt relacji gospodarczych nie tylko w Europie, lecz także na świecie. Dlatego warto i należy pytać o perspektywy takiej współpracy, o możliwe kierunki rozwoju, a także prawne, instytucjonalne i kulturowe jej aspekty. Zaproszeni na panel eksperci skupią się także wokół tego, jak małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wykorzystać obecną sytuację gospodarczą na Wschodzie i jakie warunki muszą spełnić rządy, instytucje otoczenia biznesu i sami przedsiębiorcy, by pogłębić współpracę Unii Europejskiej, krajów Europy Środkowej ze Wschodem.
Do dyskusji w kontekście powyższych zagadnień zaproszeni zostali m.in. Jekatierina Bieliakowa, Minister, Przedstawiciel Handlowy Federacji Rosyjskiej w RP; Kazimierz Marcinkiewicz, Prezes Zarządu Izby, Prezes Towarzystwa Gospodarczego Polska Rosja; Marek Ociepka, Radca, Minister - WPHI w Moskwie.
Strefa wolnego handlu między UE a USA również na Kongresie
Wśród paneli tematycznych podczas IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw nie zabraknie także tematów związanych z nowymi możliwościami, jakie daje negocjowana od 2013 roku strefa wolnego handlu między krajami UE, a USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Wejście w życie traktatu stworzy lepsze warunki do eksportu europejskich towarów na amerykański rynek np. poprzez zniesienie barier wynikających z odmiennych regulacji technicznych. Eksperci omawiać będą także kwestie kontaktów i poszukiwania partnerów biznesowych zza Oceanu, jak również przygotowanie polskich przedsiębiorstw na otwarcie nowego rynku.
Kongres MŚP w liczbach
Europejski Kongres Małych i Średnich przedsiębiorstw już na stałe wpisał się w kalendarz europejskich wydarzeń gospodarczych. I edycja, którą otworzył Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk, zgromadziła 2,5 tysiąca uczestników, a ubiegłoroczna skupiła przedstawicieli 35 krajów i ponad 3 tysiące uczestników.
W tym roku Organizatorzy spodziewają się 3000 uczestników w tym przedstawicieli 30 krajów. W ramach IV edycji odbędzie się ponad 40 paneli poświęconych tematyce przedsiębiorczości, zarządzania, gospodarki, prawa, finansów oraz 9 wydarzeń towarzyszących. Współgospodarzami wydarzenia są zarówno województwo śląskie, małopolskie, jak i opolskie. Przedsiębiorcy w dniach 23 - 24 września będą mogli odwiedzić Targi Biznes Expo – stanowią one doskonałą okazję na nawiązywanie nowych kontaktów oraz bezpośrednich relacji z blisko 40 wystawcami. Jednym z najważniejszych wydarzeń zapowiadających tegoroczną edycję jest inicjatywa WSB i Forum Młodych RIG - Pociąg do Przedsiębiorczości. 15 września, w ramach akcji przedsiębiorcy zapowiedzą w Sejmie swój manifest, który poprzedzą wykłady i prelekcje w czasie podróży pociągiem do Warszawy. Nie zabraknie ekspertów: Jerzy Buzek, Kamil Durczok i Jacek Uroda.
Kongres pod hasłem "10 lat przedsiębiorczości bez granic"
Tegoroczny Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma także wymiar symboliczny związany z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Organizatorzy chcą szczególnie podkreślić międzynarodowy charakter Kongresu. Obecni będą przedstawiciele służb dyplomatycznych, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorcy.
Przypomnijmy, że Przewodniczącym Komitetu Honorowego kongresu jest prof. dr hab. Jerzy Buzek, szef Parlamentu Europejskiego w latach 2009 - 2012, Wiceprzewodniczącymi Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju, a także Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Wśród członków Komitetu Honorowego znaleźli się m.in. prof. dr hab. Wiesław Banyś, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów; Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości; Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej; Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, i wiele innych wybitnych postaci.
22 września uroczystą sesję inauguracyjną poprzedzi konferencja prasowa. Sesja inauguracyjna, sesje plenarne oraz poszczególne sesje tematyczne odbywać się będą w budynkach Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy Placu Sejmu Śląskiego 2 oraz Centrum Konferencyjnym (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego) przy ul. Jordana 18.
Udział w Kongresie jest bezpłatny. Uczestników i przedstawicieli mediów w celu uzyskania akredytacji zapraszamy do rejestracji on-line. Można jej dokonać na stronie internetowej: http://www.kongresmsp.eu.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2014, 12:58 |
Źródło informacji | Grupa PRC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu