Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ ws. uczczenia profesora Krzysztofa Skubiszewskiego (komunikat)

12.09.2014, 12:16aktualizacja: 12.09.2014, 12:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Polityka ministra Skubiszewskiego oznaczała przede wszystkim reorientację Polski na Zachód – zaznaczył szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas uroczystej gali ku czci Krzysztofa Skubiszewskiego w Warszawie.

– Jako wiceszef resortu obrony narodowej miałem okazję współpracować z ministrem Skubiszewskim. Był człowiekiem ogromnej inteligencji, wiedzy i kultury – powiedział minister Radosław Sikorski.

W dwudziestą piątą rocznicę nominacji Krzysztofa Skubiszewskiego na pierwszego po 1989 r. ministra spraw zagranicznych demokratycznej Polski, 11 września 2014 r., Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało uroczystość, na którą zaproszono dyplomatów i polityków. Wśród gości znaleźli się byli ministrowie spraw zagranicznych, współpracownicy ministra Skubiszewskiego oraz urzędujący ambasadorowie państw Trójkąta Weimarskiego i Grupy Wyszehradzkiej oraz Stanów Zjednoczonych.

– Minister Skubiszewski był ojcem chrzestnym ładu po-zimnowojennego w Europie i dzisiejszych sukcesów Polski na arenie międzynarodowej, w Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślił gospodarz uroczystości Radosław Sikorski. – Minister Skubiszewski był także przekonany o potrzebie aktywnego uczestnictwa Polski w kształtowaniu prawa międzynarodowego – dodał. Gośćmi honorowymi gali byli Roland Dumas, były minister spraw zagranicznych Francji, oraz Hanna Suchocka, była premier i ambasador przy Stolicy Apostolskiej. Minister Dumas w swoim wystąpieniu podkreślał, że prof. Skubiszewski był wielkim ministrem spraw zagranicznych w czasach transformacji ustrojowej, intelektualistą i wybitnym prawnikiem, który potrafił oczarować rozmówców swoim humanizmem. Hanna Suchocka z kolei znaczną część swojego wystąpienia poświęciła osobistym wspomnieniom o ministrze Skubiszewskim, podkreślając niezależność jego myśli: - On czuł się zawsze wewnętrznie wolny i nie chciał poddawać się regułom stwarzanym przez tamten system. Zachowywał się jak wolny człowiek w normalnym świecie – powiedziała Suchocka. - W jego myśleniu przeważała zawsze racja stanu. Nie potrafił poświęcić jej dla partykularnego interesu politycznego ani swojego osobistego – dodała. Była premier podkreśliła, że prof. Skubiszewski stworzył podwaliny pod całą nową politykę zagraniczną Polski, zwłaszcza w kwestii uporządkowania relacji traktatowych Polski z sąsiadami i nowo powstałymi państwami po rozpadzie ZSRR.

Zebrani obejrzeli też film „Mąż stanu – Krzysztof Skubiszewski” zrealizowany przez wydział Wiedzy Historycznej MSZ, który prezentujemy poniżej.

Dzisiaj w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego poświęcona dokonaniom ministra Krzysztofa Skubiszewskiego. Konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Stosunków Międzynarodowych UW oraz Fundację im. Krzysztofa Skubiszewskiego. Otworzy ją podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far. Konferencja adresowana jest do grona osób zajmujących się polityką międzynarodową - praktyków i teoretyków, dyplomatów i naukowców.

Krzysztof Skubiszewski – mąż stanu

12 września 1989 roku profesor Krzysztof Skubiszewski został pierwszym od ponad 40 lat niekomunistycznym ministrem spaw zagranicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Sylwetkę ministra przypomina film „Mąż stanu” przygotowany w Wydziale Wiedzy Historycznej MSZ.

Film o prof. Skubiszewskim: https://www.youtube.com/watch?v=i_2IbwOydK4

W dokumencie wykorzystano autentyczne, wcześniej niepublikowane fragmenty wypowiedzi profesora Skubiszewskiego pochodzące z roku 2009, gdy były szef dyplomacji pracował w Hadze jako przewodniczący Trybunału do Spraw Roszczeń Iracko-Amerykańskich i sędzia ad hoc Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Film prezentuje również priorytety polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku, zdefiniowane przez Krzysztofa Skubiszewskiego.

Sylwetkę i dokonania Krzysztofa Skubiszewskiego wspominają byli bliscy współpracownicy ministra, podsekretarze stanu Iwo Byczewski i Andrzej Ananicz, dyrektor Gabinetu Ministra Michał Radlicki, rzecznik prasowy szefa resortu Grzegorz Dziemidowicz, a także Hanna Suchocka, premier ostatniego rządu RP, w skład którego wchodził Krzysztof Skubiszewski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kda

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2014, 12:16
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ