Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRM: ostatni weekend dni otwartych w Kancelarii Premiera (komunikat)

27.09.2014, 11:50aktualizacja: 27.09.2014, 11:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- KPRM informuje:

Wystawa poświęcona rządowi Tadeusza Mazowieckiego, wizyta w odtworzonym gabinecie premiera z 1989 r., kroniki filmowe i atrakcje dla najmłodszych. Świętujemy 25. lat wolności.

12 września minęła 25. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego rządu po 1945 roku z niekomunistycznym premierem na czele. Z tej okazji zapraszamy na Dni Otwarte w Kancelarii Premiera. Do tej pory odwiedziło nas ponad 2000 gości! Jeszcze tylko w ten weekend zapraszamy do Kancelarii Premiera w Aleje Ujazdowskie 1/3 w:

- weekend: 27-28 września w godz. 10-17.

Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia „A”. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający muszą mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Ze względów bezpieczeństwa, wejścia będą odbywały się co pół godziny w 30 osobowych grupach. Jakie atrakcje czekają na gości Kancelarii Premiera?

Wystawa „Polska OdNowa“

Wystawa „Polska OdNowa” przygotowana została w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 r. rządu z niekomunistycznym premierem na czele. Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski. Wystawa podzielona jest na trzy części.

Pierwsza z nich dotyczy drogi, jaką przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności” do premiera PRL. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” koalicji parlamentarnej. Ekspozycja nawiązuje też do wydarzeń z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak premier przemawiający w Sejmie - jeden z elementów ekspozycji będzie bowiem przypominał mównicę sejmową.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej:

- samorządności

- przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw)

- samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego)

Pozytywne zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat nie są jedynie wynikiem działalności polityków, ale przejawem zdolności i energii wszystkich obywateli.

Zobacz gdzie urzędował premier Mazowiecki

W gabinecie, w którym w 1989 r. urzędował premier Mazowiecki, pracuje obecnie minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Jednak podczas Dni Otwartych cofniemy się w czasie o 25 lat. W gabinecie znajdą się m.in stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90. Będzie można zobaczyć też pamiątki po premierze Mazowieckim.

Kino – Kronika Filmowa

Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w niezwykłe kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik filmowych. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem. To niektóre fragmenty, jakie będzie można zobaczyć podczas kilkuminutowego pokazu.

Atrakcje dla małych i dużych

Podczas Dni Otwartych nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Wśród nich m.in.:

- malowanie wielkoformatowej mapy Polski, w oparciu o mapę stworzoną z okazji 25-lecia polskiej wolności. Ilustrowana mapa przedstawia historię Polski po roku 1989.

Została przygotowana przez znanych ilustratorów Aleksandrę i Daniela Mizielińskich: małżeństwo i duet grafików, autorów znanych na całym świecie książek dla dzieci;

- możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia;

- nagrody dla najmłodszych;

- upominki dla wszystkich naszych gości.

Przyjdźcie do nas i dotknijcie historii!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2014, 11:50
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ