Newsletter

Nauka i technologie

MG: cele polityki energetyczno-klimatycznej UE przyjęte (komunikat)

24.10.2014, 17:23aktualizacja: 24.10.2014, 17:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

- Uzgodnienie przez Radę Europejską ram polityki energetyczno-klimatycznej UE do 2030 r. z uwzględnieniem interesów polskich rodzin-odbiorców energii oraz przemysłu to zwieńczenie długookresowych zabiegów naszego rządu, w tym Ministerstwa Gospodarki, na rzecz konkurencyjności polskiej gospodarki w procesie walki ze zmianami klimatycznymi - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński na wspólnej konferencji prasowej z Premier Ewą Kopacz po zakończeniu obrad Rady Europejskiej 24 października 2014 r. w Brukseli.

Rada Europejska uzgodniła, zgodnie z przyjętym w marcu 2014 r. planem, ramy polityki energetyczno-klimatycznej UE na lata 2020-2030. Dzięki temu inwestorzy w sektorze energetycznym uzyskują większą pewność i stabilność w dłuższym okresie. Oczekiwana od dawna decyzja UE stanowić będzie wkład Europy do globalnych (na forum ONZ) negocjacji ws. zmian klimatycznych, w kontekście przygotowywanej światowej konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 r. UE przyjęła wiążące zobowiązanie do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 40 proc., w porównaniu z poziomem z 1990 r., z zachowaniem solidarności i równowagi pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi UE, uwzględniając ich poziom rozwoju gospodarczego. Akceptując kompromis, Polska nie wzięła na siebie dodatkowych obciążeń związanych z realizacją unijnej polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r.

Podczas negocjacji Polska uzyskała natomiast zwiększoną pulę uprawnień do emisji, w tym rezerwę modernizacyjną oraz przydział bezpłatnych uprawnień do redukcji emisji dla sektora energetycznego, realizując tym samym swoje główne postulaty na posiedzenie Rady Europejskiej.

Polska uzyskała możliwość przekazywania do 2030 r. darmowych uprawnień dla energetyki do wysokości 40 proc. dostępnej puli alokacji. Mają one zostać przeznaczone na wspieranie inwestycji na rzecz modernizacji polskiego sektora energetycznego. W konkluzjach Rada Europejska zastrzegła sobie prawo do przeglądu wszystkich elementów uzgodnionego pakietu i dalszego wytyczania strategicznych kierunków działań, w oparciu o podejmowane jednomyślnie decyzje.

Rada Europejska przyjęła ponadto dwa istotne cele polityki energetycznej w perspektywie 2030 r.: zapewnienie co najmniej 27 proc. udziału energii odnawialnej w energii zużywanej w UE oraz dalszą poprawę efektywności energetycznej, co najmniej o 27 proc..

W ramach dyskusji o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego UE Rada Europejska zwróciła uwagę na potrzebę wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych oraz zrównoważonych technologii niskoemisyjnych.

* * *

Posiedzenia Rady Europejskiej, zwane szczytami UE, gromadzą szefów państw lub rządów UE i odbywają się zwykle 4 razy w ciągu roku. Przyjęcie podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 23-24 października 2014 r. porozumienia ws. ram polityki klimatyczno-energetycznej UE stanowiło jeden z priorytetów włoskiej prezydencji w Radzie UE (1 lipca-31 grudnia 2014 r.). Ze względu na znaczenie dla polskiej gospodarki przyjmowanych przez UE rozwiązań w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej w delegacji Polski na szczyt UE uczestniczył obok Premier Ewy Kopacz, Pan Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki.

Posiedzenie Rady Europejskiej w dniach 23-24 października 2014 r. było ostatnim posiedzeniem pod przewodnictwem Hermana van Rompuy. Następne posiedzenie Rady Europejskiej w grudniu 2014 r., poprowadzi nowy przewodniczący, Donald Tusk. Jednocześnie zakończone posiedzenie Rady Europejskiej było ostatnim z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso. Od 1 listopada 2014 r. funkcje obejmie Komisja Europejska w nowym składzie, z Jean-Claude Junckerem na czele.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2014, 17:23
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii