Newsletter

30 mln banknotów dla Hondurasu

22.01.2015, 11:41aktualizacja: 22.01.2015, 11:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

lempira 2
lempira 2
Coraz więcej pieniędzy wyprodukowanych w Polsce trafia do egzotycznych portfeli. Banknoty polskiej produkcji od kilku lat znajdują się w portfelach mieszkańców Gwatemali i Paragwaju. Niebawem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpocznie druk lempiry - waluty używanej w Hondurasie.

Produkcja próbnych odbitek właśnie się rozpoczęła. W sumie wytwórnia przy ulicy Sanguszki w Warszawie wydrukuje 30 milionów banknotów o nominale 20 lempir. Każdy wart nieco mniej od dolara amerykańskiego. Łączna wartość pieniędzy wyprodukowanych w PWPW wyniesie więc około 28,5 mln USD.

"Zgodnie z umową, w 2016 roku wszystkie banknoty zamówione przez Bank Centralny Hondurasu przetransportujemy do klienta. Ze względu na bezpieczeństwo nie podajemy do publicznej wiadomości ani dokładnej, ani przybliżonej daty takiego transportu" - wyjaśnia Grażyna Rafalska, dyrektor Biura Eksportu PWPW S.A.

To nie pierwsze tego typu zlecenie z Ameryki Południowej. W 2012 roku PWPW wydrukowała i dostarczyła do Paragwaju 20 mln banknotów o nominale 10 000 guarani. Dwa lata później, za ocean trafiło 30 mln sztuk waluty o egzotycznej nazwie quetzal, której używa Gwatemala. O jakości banknotów produkowanych w Polsce świadczy fakt, że w październiku ubiegłego roku Bank Centralny Paragwaju zlecił polskiej wytwórni produkcję kolejnych 28 mln banknotów o dwóch nominałach: 10 000 i 20 000 guarani.

"To efekt konsekwentnej polityki eksportowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Od kilku lat patrzymy na rynki Ameryki Południowej ze szczególną uwagą; jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa jeśli chodzi o zlecenia z tego rejonu świata" - tłumaczy Grażyna Rafalska, dyrektor Biura Eksportu PWPW S.A.

Nazwa waluty Hondurasu - lempira - pochodzi od nazwy wodza plemienia Lenca, który w latach trzydziestych XVI wieku zgromadził ponad 30 tys. armię do walki z konkwistadorami pod wodzą Francisco de Montejo. Dominującym kolorem nominału jest zielony. Na awersie znajduje się portret "ojca narodu Hondurasu", Dionisio de Herrera - autora deklaracji niepodległości Hondurasu oraz pierwszego prezydenta państwa pełniącego swą funkcję w latach 1824 - 1827. Co ciekawe, Herrera pełnił funkcję głowy państwa także w Nikaragui i Salwadorze - w ramach Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej.

Na rewersie banknotu znajduje się budynek byłej rezydencji prezydenckiej funkcjonującej w latach 1922 - 1992, obecnie pełniącej rolę Archiwum Narodowego Hondurasu oraz Muzeum Prezydenckiego.

KONTAKT:

Paweł Prus

Rzecznik prasowy PWPW S.A

tel. +48 (22) 235 32 00

tel. kom. +48 727 043 200

e-mail: p.prus@pwpw.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.01.2015, 11:41
Źródło informacji PWPW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ