Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Unijna Rada ds. Zagranicznych reaguje na ostrzał Mariupola i eskalację konfliktu na Ukrainie
Zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady ds. Zagranicznych poświęcone sytuacji na Ukrainie i relacjom z Rosją. Spotkanie zwołano w reakcji na eskalację przemocy na wschodzie Ukrainy. Szefowie dyplomacji krajów UE zdecydowanie potępili atak na dzielnice mieszkalne Mariupola oraz wznowienie walk w innych rejonach.
Główna część dyskusji dotyczyła reakcji Unii Europejskiej na te wydarzenia, w tym przede wszystkim możliwości wprowadzenia dodatkowych sankcji wobec winnych zaostrzenia sytuacji. Ministrowie zgodzili się na przedłużenie wygasających w marcu pierwszych instrumentów sankcyjnych do września 2015r. Jednocześnie zlecili grupom roboczym opracowanie propozycji listy osób i podmiotów, które zostaną objęte sankcjami indywidualnymi i postanowili, że lista ta zostanie przedstawiona do akceptacji na FAC 9 lutego. Jednocześnie do decyzji szefów państw i rządów pozostawiono kwestię rozszerzenia sankcji gospodarczych.
Ważną zdobyczą Rady było utrzymanie europejskiej jedności w reakcji na agresywną politykę Moskwy pomimo pierwotnych obaw o stanowisko niektórych krajów, w tym szczególnie Grecji i jej nowego rządu. W toku dyskusji uzyskano porozumienie, a dzięki interwencji polskiego szefa dyplomacji doprowadzono do sprawnego przyjęcia konkluzji. - Ważne jest to, że udało nam się osiągnąć porozumienie. W tym kontekście oceniam wynik tego spotkania jako sukces – ocenił minister Schetyna.
Jednocześnie ministrowie odnieśli się do kwestii pomocy Ukrainie, zwracając uwagę na konieczność przeprowadzenia istotnych reform w tym kraju, co powinno pozwolić na uruchomienie kolejnych środków finansowych i odpowiednie wykorzystanie pomocy. Wskazali także na potrzebę ratyfikacji Statutu Rzymskiego i zachęcili władze w Kijowie do podjęcia współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym na rzecz zbadania i ewentualnego osądzenia przestępstw, które zostały popełnione na terytorium Ukrainy w ostatnich miesiącach.
Polskiej delegacji na Radę ds. Zagranicznych przewodniczył minister Grzegorz Schetyna, który na marginesie Rady odbył także dwustronną rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Danii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.01.2015, 22:58 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |