Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Dziękujemy Szwajcarii i osobiście ministrowi spraw zagranicznych Didier Burkhalterowi za zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie, gdy Berno przewodziło w zeszłym roku OBWE - min. Grzegorz Schetyna mówił po zakończeniu rozmów ze swym szwajcarskim odpowiednikiem.
Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Bernie i Genewie poświęcona była stosunkom dwustronnym, dyskusji o współpracy Unii Europejskiej ze Szwajcarią oraz ocenie perspektyw rozwiązania kryzysu na Ukrainie wschodniej. - Stosunki szwajcarsko-polskie są wyśmienite, ale chcemy je jeszcze bardziej umacniać i rozwijać - stwierdził min. Didier Burkhalter. Wymiana handlowa obu krajów sięga 2,5 mld euro rocznie. Szef szwajcarskiej dyplomacji podkreślał, że to więcej niż wymiana Szwajcarii z Rosją, Indiami czy Brazylią.
Podczas rozmów poruszono kwestie konsultacji szwajcarsko-unijnych w kwestiach instytucjonalnych oraz sektorowych. - Mam nadzieję, że dzięki dialogowi znajdziemy rozwiązania satysfakcjonujące obie strony - podkreślił min. Schetyna. Ministrowie rozmawiali o sytuacji prawno-lokalowej Muzeum Polskiego w Rapperswilu. - Mam świadomość, że ta sprawa nie zależy od władz federalnych, ale liczę, że wspólnie z władzami lokalnymi rozwiążemy problem miejsca symbolicznego i bliskiego sercu każdego Polaka - mówił szef polskiej dyplomacji.
Odnośnie kryzysu na Ukrainie ministrowie zdecydowanie poparli wysiłki OBWE na rzecz jego rozwiązania oraz rolę Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE w implementacji podpisanych niedawno porozumień mińskich o zawieszeniu broni na Donbasie. Obie strony zadeklarowały gotowość wsparcia dla ukraińskich reform oraz działania na rzecz stabilizacji tego państwa.
Podczas wizyty w Szwajcarii szef polskiej dyplomacji spotkał się także z przewodniczącym parlamentu Konfederacji Szwajcarskiej Stephanem Rossinim oraz odwiedził Europejskie Centrum Badań Nuklearnych (CERN), którego przewodniczącą rady jest polska uczona prof. Agnieszka Zalewska. Ostatnim punktem programu podczas wizyty było spotkanie z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ws. Praw Człowieka Zeidem Ra' dem Al Husseinem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.02.2015, 19:13 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |