Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSW informuje:
Jak nadać numer PESEL i zameldować dziecko? O jakich formalnościach trzeba pamiętać przed ślubem cywilnym? Jak wypełnić wniosek o nowy dowód osobisty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z nowymi przepisami, które weszły w życie od 1 marca można już znaleźć na stronie www.msw.gov.pl.
Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu - https://www.msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/rejestracja-stanu-cywi
1 marca ruszył System Rejestrów Państwowych, który połączył w jeden system najważniejsze polskie rejestry. Tego samego dnia weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, wprowadzająca elektroniczny sposób prowadzenia rejestracji stanu cywilnego. Dzięki zmianom powstała ogólnopolska baza aktów stanu cywilnego, która od 1 marca br. będzie sukcesywnie zapełniana. Oznacza to, że dokumenty możemy odebrać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego na terenie kraju, jednak czas oczekiwania na otrzymanie odpisu danego aktu stanu cywilnego będzie zależał od tego, do którego USC zostanie złożony wniosek. Dokument zostanie wydany w ciągu 7 dni roboczych, jeżeli wniosek zostanie złożony do USC przechowującego akt i w ciągu 10 dni roboczych, jeżeli wniosek zostanie złożony do innego urzędu. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamieściliśmy informacje dotyczące nowych przepisów. Opisaliśmy także procedury związane z rejestracją stanu cywilnego, m.in:
- Jak zarejestrować nowo narodzone dziecko;
- Jak zmienić imię dziecka;
- Jak nadać numer PESEL i zameldować dziecko;
- O jakich formalnościach trzeba pamiętać przy zawarciu związku małżeńskiego;
- Jak zgłosić zgon.
Na stronie znajduje się także wyszukiwarka urzędów stanu cywilnego w Polsce.
Nowe dowody osobiste - https://msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/ewidencja-ludnosci-dowo/dowody-osobiste/
Obywatele, którzy złożą wniosek o wydanie dowodu osobistego po 1 marca, otrzymają swój dokument na nowym wzorze. Wniosek o wydanie dowodu składamy na zmienionym, bardziej przejrzystym wniosku. Prace nad formularzem poprzedziliśmy badaniem, z którego wynika, że obywatele popełniają w nim 5 razy mniej błędów. Na stronie zamieściliśmy także nowe wzory wniosków oraz przykłady wypełnionego formularza, zarówno o wydanie dowodu jak i zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dokumentu. Znajduje się tam także opis, jak należy postępować w razie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego oraz co zrobić, gdy znaleźliśmy cudzy dokument. Na stronie znalazły się także informacje o zabezpieczeniach dowodów osobistych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.03.2015, 10:58 |
Źródło informacji | MSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |