Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Chciałbym potwierdzić nasze zaangażowanie we współpracę Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami – podkreślił minister Grzegorz Schetyna podczas dzisiejszego spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Chao.
W trakcie rozmowy ministrów, która poprzedziła inaugurację III Dialogu Strategicznego Polska-Chiny, szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że „Polska przywiązuje duże znaczenie do rozwoju strategicznego partnerstwa z Chinami”. Dyskusja poświęcona była także relacjom dwustronnym oraz współpracy w ramach „16+1”. Inicjatywa ta obejmuje 16 państw europejskich (Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Republikę Czeską, Estonię, Litwę, Łotwę, Macedonię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Węgry) oraz Chiny.
Współpraca polsko-chińska zarówno w formule dwustronnej, jak i wielostronnej były głównymi tematami III edycji Dialogu Strategicznego Polska – Chiny. Rozmowy odbyły się pod przewodnictwem wiceszefowej MSZ Katarzyny Kacperczyk oraz wiceministra Wang Chao. Polsko-Chiński Dialog Strategiczny to cykliczne konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych będące politycznym filarem strategicznego partnerstwa ustanowionego między Polską a Chinami w 2011 r. Istotnym tematem III edycji Dialogu Strategicznego Polska – Chiny była sytuacja polityczna w Europie i Azji. Ponadto rozmawiano o współpracy w dziedzinie gospodarki, rolnictwa, edukacji i ochrony środowiska.
– Współpraca gospodarcza jest jednym z ważniejszych tematów w naszych dwustronnych stosunkach. Dlatego szczególnie zależy nam na wznowieniu przez Chiny importu polskiej wieprzowiny, a także otwarciu rynku na nasze jabłka i inne produkty przemysłu spożywczego – zaznaczyła podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk.
Wiceminister Kacperczyk, jako narodowy koordynator Polski ds. „16+1”, podkreśliła zaangażowanie Polski w formułę współpracy „16+1”. Z inicjatywy Polski utworzono w Warszawie Radę Biznesu „16+1” oraz Mechanizm Kontraktowy Agencji Promocji Inwestycji „16+1”. Przedsięwzięcia wpisują się w projekt rozwijania współpracy gospodarczej nie tylko między Chinami a Polską, ale również regionem Europy Środkowo-Wschodniej.
W ostatnich latach stosunki polsko-chińskie rozwijają się dynamicznie. Obecnie relacje między naszymi krajami opierają się na czterech filarach: dwustronnym partnerstwie strategicznym, dialogu w ramach partnerstwa strategicznego UE – ChRL, współpracy w ramach inicjatywy „16+1” oraz współpracy regionalnej, cieszącej się dużym zainteresowaniem polskich miast i województw. Polska i Chiny prowadzą intensywną współpracę wielosektorową. Na ten rok zaplanowano m.in. III Forum Regionalne Polska-Chiny, które odbędzie się pod koniec czerwca w Łodzi. Format współpracy „16+1” powstał podczas szczytu Polska-Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia w Warszawie w kwietniu 2012 r. Kolejne szczyty odbyły się kolejno w Bukareszcie w 2013 r., a w 2014 r. w Belgradzie. Udział Polski w inicjatywie jest wyrazem globalnego wymiaru polskiej polityki zagranicznej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.04.2015, 17:31 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |