Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
Blog rządu - nowy wpis Leny Kolarskiej-Bobińskiej, minister nauki i szkolnictwa:
"Przyjazna uczelnia dla: pracowników, studentów, doktorantów
Nauka to tworzenie nowych rozwiązań, stawianie pytań i sprawdzanie słuszności twierdzeń i hipotez. Jeśli nie będzie się to odbywało w przyjaznym środowisku pracy, to nie będzie też rozwoju i postępu w nauce. Nauka musi się kierować zasadą doskonałości. Wielu naukowców, a także związki zawodowe podkreślają, jak konieczne dla rozwoju nauki jest przyjazne i etyczne środowisko pracy. Sprzyja ono kreatywności naukowców. To także wymóg stawiany w konkursach europejskich. Teraz również polskich.
Ministerstwo rozpoczęło wiele działań promujących wdrażanie Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Europa dawno zrozumiała, że podstawą wzmacniania innowacyjności i konkurencyjności jest zapewnienie naukowcom stabilnych warunków pracy na każdym etapie ścieżki zawodowej. Europejskie rozwiązania sprzyjają przyjrzeniu się samemu sobie, tworzeniu nowych strategii działań. A także zmienianiu sposobu myślenia o tym, co jest potrzebne, by nauka dobrze się rozwijała. Te rozwiązania zawarte są w Europejskiej Karcie Naukowca oraz Kodeksie Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Dokumenty te są zalecaniami Komisji Europejskiej. Są adresowane do naukowców i ich pracodawców, a także instytucji rozdzielających granty.
Karta i Kodeks odnoszą się do różnych aspektów zawodu naukowca – do etyki, ale też do przebiegu kariery zawodowej. Mówią o konieczności wprowadzenia elastycznych warunków pracy, ułatwiających naukowcom pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego, o zapewnieniu młodym naukowcom prawidłowych relacji z opiekunem naukowym, o jasnych zasadach rekrutacji na stanowiska i zapewnieniu naukowcom – szczególnie młodym – perspektywy rozwoju zawodowego.
Przyjęcie zasad obu tych dokumentów nie jest pustą deklaracją. Staranie się o logo KE zmusza do konkretnych działań. Np. w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie wzmocniono opiekę naukową dla młodych badaczy. Z kolei Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zmienił procedury naboru na studia doktoranckie. Zaczął wysyłać do osób, które się nie dostały, informacje, dlaczego ich nie przyjęto.
Stosowanie zasad Karty i Kodeksu jest ważnym sygnałem dla społeczności naukowców krajowej i zagranicznej o tworzeniu atmosfery sprzyjającej pracy badawczej. Pomaga też wyeliminować zjawiska patologiczne i przestrzegać zasad etyki w pracy naukowej, jak i w relacjach zawodowych. Logo KE pomaga w zdobywaniu grantów europejskich z Horyzontu 2020.
Więcej pod linkiem: https://www.premier.gov.pl/blog/lena-kolarska-bobinska/przyjazna-uczelnia-dla-pracownikow-studentow-doktorantow.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.04.2015, 12:16 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |