Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wystąpienie na forum Konferencji Przeglądowej Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), spotkania związane z promocją kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa oraz z zaangażowaniem Polski w sprawy misji pokojowych ONZ były głównymi punktami wizyty podsekretarza stanu Leszka Soczewicy w Nowym Jorku 28 i 29 kwietnia.
– Przez ostatnie pięć lat Polska pozostawała aktywnie zaangażowana na rzecz wspierania idei NPT, szczególny nacisk kładąc na sprawy związane z przejrzystością arsenałów jądrowych i środkami budowy zaufania, taktyczną bronią jądrową w Europie i ochroną fizyczną obiektów i materiałów jądrowych – podkreślił wiceminister Soczewica. – Polska jest krajem środkowoeuropejskim, który padł ofiarą dwóch strasznych ideologii XX w.: nazizmu i komunizmu. Stąd, bezpieczeństwo kontynentu europejskiego odgrywa dla nas szczególną rolę. – argumentował zapowiedź przedstawienia przez nas kraj zestawu propozycji związanych ze zwiększeniem przejrzystości arsenałów taktycznej broni jądrowej w Europie z nadzieją na jej ostateczną eliminację w przyszłości. Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że Polska zaangażowała się w prace Inicjatywy ds. Nieproliferacji i Rozbrojenia, zrzeszającej 12 państw ze wszystkich regionów świata. Odpowiedzialność za sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego ma duże znaczenie w polskich staraniach o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa na lata 2018-2019.
W trakcie spotkania z przedstawicielami 14 państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, wiceminister Soczewica zapewniał o wadze, jaką Polska przywiązuje do zacieśniania współpracy z krajami tego regionu. – Jako członek-założyciel ONZ, Polska szczególnie ma na uwadze realizację celów i zasad organizacji – powiedział wiceszef MSZ, przypominając, że Polska była pięciokrotnie członkiem Rady Bezpieczeństwa. – Powrót Polski do Rady Bezpieczeństwa po dwóch dekadach nieobecności byłby odzwierciedleniem naszej rosnącej roli w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedział wiceminister Soczewica, przypominając, że hasłami, które przyświecają polskiej kandydaturze są: solidarność związana z rozwojem, odpowiedzialność za pokój i zapobieganie konfliktom oraz zobowiązanie do działania na rzecz usprawnienia ONZ.
Podczas wizyty w Nowym Jorku wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się także z przewodniczącym panelu ekspertów przeglądu operacji pokojowych ONZ Jose Ramos-Hortą i byłym prezydentem Timoru-Leste, a także z zastępcą doradcy wojskowego sekretarza generalnego ONZ gen. Adrianem Fosterem.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2015, 23:51 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |