Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polacy z całego świata świętują 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji w portalu społecznościowym Twitter Ministerstwo Spraw Zagranicznych prezentuje ciekawe projekty i osiągnięcia Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Zachęcamy do dzielenia się swoimi działaniami na platformie mikroblogowej.
Kultura, nauka, a także sport to dziedziny, w których szczególnie aktywni są Polacy organizując szereg interesujących przedsięwzięć.
Światową sławą cieszą się polskie wynalazki, jak chociażby trójwymiarowe atlasy mózgu autorstwa profesora Wiesława Nowińskiego z Agency for Science, Technology and Research (ASTAR) w Singapurze. Pomagają one neurochirurgom leczyć i ratować życie pacjentów. Polacy są znani na świecie także ze swoich odkryć archeologicznych zwłaszcza w Ameryce Południowej. Odkrycia polskich badaczy w Gwatemali trafiły m.in. na listę 100 najważniejszych odkryć wszechczasów tygodnika „Time”. W Peru polscy archeologowie odkryli bogato wyposażony grobowiec arystokratów cywilizacji ludu Wari, którzy stworzyli podwaliny pod państwo Inków. Z kolei polscy architekci mają swój wkład w rozwój architektury Tbilisi czy Baku. Warto przypomnieć, że Krystyn Olszewski był jednym z twórców sukcesu architektonicznego Singapuru.
Polacy poza naszymi granicami kształtują także światowe trendy mody, której jedną z ikon jest Polka Barbara Hulanicki. W latach 60. przybliżała ona modę Brytyjczykom. W jej kultowym sklepie „Biba” częstymi gośćmi były gwiazdy epoki – członkowie the Beatles i the Rolling Stones, Yoko Ono czy David Bowie. Polonia i Polacy za granicą organizują również ważne wydarzenia kulturalno-sportowe. Jednym z największych przedsięwzięć ostatnich lat był zorganizowany w Irlandii w 2015 roku PolskaÉire2015. W trakcie kilkudniowej imprezy zorganizowanych zostało blisko 150 imprez. - Koordynowaliśmy 15 projektów, a włączyła się w to cała Irlandia – mówiła 29 kwietnia Edyta Jankowska, prezes Towarzystwa Irlandzko-Polskiego: Irish-Polish Society – IPS podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
MSZ oraz Polonia i Polacy mieszkający za granicą przykładają szczególne znaczenie do rozwoju polskiej oświaty. Warto w tym miejscu wspomnieć o współfinansowanym przez resort dyplomacji projekcie Biało-Czerwone ABC, program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie. Dzięki niemu pomocą zostało objętych ponad 100 placówek oświatowych na Ukrainie, w których uczy się ponad 10 000 polskich uczniów.
W ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą przedstawiciele organizacji polonijnych spotkali się 29 kwietnia z ministrem spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną i marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem. Podczas spotkania dyskusja poświęcona była możliwościom współpracy między Polską i Polakami za granicą oraz formami wsparcia Polonii przez MSZ. – Chcemy pomagać Polonii i Polakom za granicą i chcemy to robić w najlepszy sposób – powiedział szef polskiej dyplomacji. W MSZ za współpracę z Polonią odpowiada Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. W lutym br. departament opublikował praktyczny przewodnik dla Polaków, którzy chcą realizować projekty przy pomocy środków publicznych. Publikacja „Polska dyplomacja z Polonią i dla Polonii” pokazuje możliwości dofinansowywania różnych inicjatyw zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne i konsularne oraz poprzez udział w corocznym konkursie dotacyjnym organizowanym przez MSZ.
Więcej na temat Dnia Polonii można znaleźć w komunikacje na stronie głównej portalu MSZ http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/2_maja_swietem_polonii_i_polakow_za_granica
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ gma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.05.2015, 11:04 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |