Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 2 maja świętem Polonii i Polaków za granicą (komunikat)

02.05.2015, 18:48aktualizacja: 02.05.2015, 18:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ infomuje:

W 2002 r. Sejm z inicjatywy Senatu „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach” ustanowił 2 maja Dniem Polonii i Polaków za granicą.

W ramach tegorocznych obchodów, po raz pierwszy z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, w Polsce przebywała grupa ponad 40 przedstawicieli Polonii reprezentujących największe organizacje polonijne. W ramach dwudniowego programu wzięli oni udział w spotkaniach z szefem polskiej dyplomacji, marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem oraz z przedstawicielami senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu i Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu, członkami Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii Wiesławem Lechowiczem. Goście rozmawiali także z prezesami organizacji pozarządowych najbardziej zasłużonych dla współpracy z Polonią: Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Fundacji Semper Polonia, Fundacji Wolność i Demokracja oraz Fundacji Edukacja dla Demokracji.

- Na początku maja w sposób szczególny myślimy o tych wszystkich, którzy nie mieszkają w Polsce, a czują się Polakami – mówił podczas spotkania 29 kwietnia z zaproszonymi do Polski działaczami polonijnymi minister Grzegorz Schetyna.

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych 2 maja podsekretarze stanu Konrad Pawlik i Henryka Mościcka Dendys spotkali się z delegacją posłów na Sejm Republiki Litewskiej i do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicielami litewskich samorządów reprezentujących Akcję Wyborczą Polaków na Litwie.

Delegacja przebywa w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, a także na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, z okazji jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia. Delegacji przewodniczył deputowany do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski. W jej składzie znaleźli się także m.in. poseł Jarosław Narkiewicz, wicemarszałek Sejmu RL, posłanka Rita Tamaszuniene, przewodnicząca Sejmowej Frakcji AWPL, poseł Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie, poseł Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie oraz Maria Rekść, mer rejonu wileńskiego i Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego.

W trakcie spotkania w MSZ dyskusja poświęcona była sytuacji mniejszości polskiej na Litwie, w tym polskiemu szkolnictwu. Obie strony wyraziły zaniepokojenie pogarszającym się stanem polskiego szkolnictwa na Litwie. Szczególną uwagę poświęcono procesowi akredytacji szkół przeprowadzanemu przez władze litewskie, którego wyniku oczekują aktualnie prestiżowe placówki oświatowe m.in. szkoła średnia im. Wł. Syrokomli i szkoła średnia im. J. Lelewela w Wilnie oraz niezwykle ważne dla społeczności polskiej w rejonie solecznickim szkoły średnie w Dziewieniszkach i Białej Wace, jak również szkoła średnia w Połukniu (rejon trocki).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczególną wagę przykłada do wspierania działań Polonii i Polaków mieszkających poza naszymi granicami. Od 2012 roku MSZ organizuje doroczny konkurs dotacyjny na najlepsze projekty polonijne. W ramach rozstrzygniętego konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.” 144 projekty otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 31,7 mln złotych.

Jednocześnie 11 dwuletnich projektów konkursowych rozpoczętych w 2014 r. i obejmujących wsparcie szkolnictwa, mediów i infrastruktury m.in. na Ukrainie, Litwie, Białorusi czy Wielkiej Brytanii i Irlandii otrzymało dofinansowanie w wysokości 21,3 mln zł. Ponadto polskie placówki dyplomatyczno-konsularne rokrocznie wspierają projekty polonijne w kwocie ponad 20 mln zł. W 2014 roku placówki zagraniczne RP zrealizowały 2300 projektów. MSZ współpracuje także z Telewizją Polską w zakresie tworzenia programu w języku polskim dla odbiorców za granicą - TVP Polonia.

MSZ wspiera Polonię i Polaków na świecie funduszami łącznie w wysokości około 90 mln złotych, co stanowi ponad połowę środków państwa przewidzianych na współpracę z Polonią.

MSZ koordynuje politykę państwa wobec polskiej Polonii i Polaków za granicą także poprzez inicjowanie prac Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą, przygotowując m.in. projekt Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą na lata 2015-2020. Dokument ten powstaje w oparciu o szerokie konsultacje rządowe i społeczne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/ kot/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.05.2015, 18:48
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ