Newsletter

MSP: Japończycy zainteresowani udziałem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce (komunikat)

05.05.2015, 20:04aktualizacja: 05.05.2015, 20:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSP informuje:

Jesteśmy zadowoleni wstępnym zainteresowaniem japońskich firm projektem budowy elektrowni jądrowej w Polsce – powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP podczas spotkania z Yosuke Takagi, wiceministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii.

- Liczymy na udział japońskich dostawców technologii w postępowaniu zintegrowanym, które ma na celu doprowadzić do podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce – powiedział Zdzisław Gawlik.

Wyjaśnił, że postępowanie, zostało tak skonstruowane, aby w jego ramach został wybrany podmiot, który zaoferuje technologie, finansowanie i obsługę na etapie pierwszych lat realizacji elektrowni jądrowej.

- Jeśli chodzi o realizację projektu budowy elektrowni jądrowej, atomowej w Polsce, takie firmy japońskie jak Hitachi, Toshiba, czy Mitsubishi są tym tematem bardzo zainteresowane. Chciałbym zapewnić, że firmy te dysponują najlepszymi, najbardziej bezpiecznymi technologiami w produkcji energii atomowej. Technologiami, które wykorzystują już te bardzo tragiczne doświadczenia elektrowni jądrowej Fukushima. Jestem przekonany i wierzę w to, że możemy przyczynić się do sprawnej realizacji projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce - powiedział Yosuke Takagi.

Yosuke Takagi zapewnił, że jego rząd jest gotowy wesprzeć realizację tego projektu, zarówno jeśli chodzi o szkolenia specjalistów, działania systemowe, czy też wsparcie finansowe.

- Cieszę się z deklaracji pana ministra, że rządowe agencje kredytowe Japonii, mogłyby współuczestniczyć w budowaniu tego projektu, który ma być realizowany przez narodowe czempiony, jak PGE, Grupę Tauron, Grupę Enea, spółki z sektora energetycznego i KGHM – powiedział Zdzisław Gawlik.

W ocenie wiceministra, polsko-japońska współpraca w sektorze energetycznym, rozwija się w sposób modelowy.

- W obszarze energetyki jesteśmy wielkim placem budowy – od południa po północ na terenie naszego kraju różne grupy energetyczne realizują bardzo wiele inwestycji na skalę niespotykaną w historii Polski. Większość tych inwestycji jest prowadzona we współpracy z japońskimi dostawcami – powiedział Zdzisław Gawlik.

Podkreślił, że budowa Elektrowni Kozienice, nie mogłaby być realizowana na tak ogromną skalę bez współpracy z Japończykami.

- Instalowany jest tam największy, najsprawniejszy blok w tej części Europy w oparciu o najnowocześniejsze technologie dostarczane z Japonii. Realizowane jest to w sposób wzorcowy – powiedział Gawlik.

Program inwestycji w energetykę prowadzony przez spółki w nadzorze ministra Skarbu państwa opiewa na ponad 100 mld zł do 2020 r.

Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10 proc. udziałów mają Tauron, Enea i KGHM.

W 2014 r. ponad 1 tys. 220 polskich firm eksportowało towary z Polski do Japonii, a 3 tys. 958 – importowało towary z tego kraju. Ze wstępnych danych wynika, że w ub.r. w polskim eksporcie do Japonii najważniejszą rolę odgrywały produkty przemysłu elektromaszynowego, chemicznego, wyroby hutnicze oraz rolno-spożywcze.

W 2015 r. najbardziej perspektywiczne obszary dotyczące inwestycji japońskich w Polsce to m.in. sektor rolno-spożywczy, energetyczny (energetyka odnawialna, jądrowa), chemiczny, finansowy oraz transportowy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ azb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.05.2015, 20:04
Źródło informacji MSP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ