Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sytuacja bezpieczeństwa w najbliższym sąsiedztwie Unii Europejskiej – na południu i na wschodzie, współpraca na forum unijnym oraz kwestie stosunków dwustronnych były tematami rozmów ministra Grzegorza Schetyny z ministrem spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Włoch Paolo Gentilonim.
Minister Grzegorz Schetyna podkreślił, że Włochy są drugim partnerem gospodarczym Polski w Unii Europejskiej. - Biznesowe kontakty są bardzo dobre, ale będziemy je jeszcze wzmacniać – dodał szef polskiej dyplomacji. Rozmówcy zgodzili się, że warto pogłębiać dialog polityczny między obu krajami.
Ministrowie rozmawiali m.in. o konflikcie na Ukrainie, skąd minister Gentiloni przyleciał do Warszawy. Grzegorz Schetyna stwierdził, że Polska i Włochy mają tu wspólne spojrzenie. Dodał, że na obu krajach spoczywa odpowiedniość i potrzeba solidarności we wsparciu dla ukraińskich reform i europejskich perspektyw dla tego kraju. Ministrowie wyrazili poparcie dla zachowania niepodległości i integralności Ukrainy oraz przeprowadzanych w tym kraju reform. Minister Schetyna dodał, że ważne jest także zbudowanie wspólnego europejskiego stanowiska przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Ministrowie zwrócili również uwagę na konieczność pełnej implementacji postanowień mińskich przez Rosję.
Poruszono także kwestię kryzysu związanego z napływem do Europy nielegalnych migrantów z Afryki Północnej. - Mówimy o tym, że kwestia przyjmowania imigrantów, to nie jest rzecz jedyna. Ważne jest zatrzymanie nielegalnej imigracji. Europa musi obronić się przed nielegalną imigracją. Musimy rozmawiać o tym, jak pomóc w odbiorze tych, którzy znajdują się w krajach południa Europy – podkreślił minister Grzegorz Schetyna. Rozmówcy zgodzili się, że kwestią priorytetową pozostaje zapobieżenie kolejnym tragediom na morzu, m.in. poprzez walkę z grupami zajmującymi się zorganizowanym przemytem ludzi z Afryki do Europy.
Mówiąc na temat nielegalnej imigracja, szef włoskiej dyplomacji stwierdził, że zadaniem Unii Europejskiej jest poradzenie sobie z tym problemem w sposób humanitarny i uporządkowany. Cieszymy się że mamy poparcie Polski – dodał.
Szefowie dyplomacji Polski i Włoch omówili także kwestie dwustronne, w tym współpracy obronnej, również w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Zwrócili również uwagę na konieczność kontynuowania wsparcia dla krajów Bałkanów Zachodnich i Turcji w ich drodze do członkostwa w UE.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.05.2015, 18:46 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |