Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta wiceministra spraw zagranicznych Japonii w Warszawie (komunikat)

11.05.2015, 21:23aktualizacja: 11.05.2015, 21:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Współpracy politycznej, relacjom gospodarczym i kulturalnym oraz kwestiom bezpieczeństwa w ramach partnerstwa strategicznego poświęcone były rozmowy wiceminister Katarzyny Kacperczyk z Minoru Kiuchi, sekretarzem stanu ds. parlamentarnych w japońskim MSZ 11 maja w Warszawie.

Celem wizyty wiceministra Kiuchi w Polsce było dokonanie przeglądu ustaleń podjętych podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Tokio, która odbyła się w lutym br. W jej trakcie dostrzegając dynamiczny rozwój kontaktów polsko-japońskich w ostatniej dekadzie, a także wzrost znaczenia obu państw na arenie międzynarodowej, Polska oraz Japonia uzgodniły podniesienie swoich relacji do rangi partnerstwa strategicznego.

-Chcielibyśmy by nasze partnerstwo strategiczne zostało wypełnione treścią, która wiązałaby zarówno administracje naszych krajów, jak i ośrodki naukowe, instytucje kulturalne i inne podmioty zaangażowane w rozwój współpracy pomiędzy Polską i Japonią – podkreśliła wiceminister Katarzyna Kacperczyk podczas poniedziałkowych rozmów ze stroną japońską.

Poza wzmocnieniem dialogu politycznego za perspektywiczne obszary współpracy strategicznej wiceszefowa polskiej dyplomacji wskazała m.in. zacieśnianie współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony, dalszy rozwój współpracy w sektorze energetycznym, cyberbezpieczeństwa, zwalczania przestępczości zorganizowanej, e-governance, a także poszerzenia bazy prawnotraktatowej. Obie strony z zadowoleniem odnotowały rozwijającą się współpracę w zakresie pomocy rozwojowej dla Ukrainy, jako bezpośredni rezultat wizyty prezydenta Komorowskiego w Tokio.

Odnosząc się do kwestii regionalnych wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że Polska docenia stanowisko Japonii prezentowane w ramach G7 w związku z sytuacją na Ukrainie i roli Rosji oraz ścisłą współpracę w ramach nieformalnej grupy G7+.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na kluczowe znaczenie zachowania jednolitego stanowiska państw Zachodu wobec konfliktu na wschodzie Ukrainy, a także na priorytetowe znaczenie poszanowania zasady integralności terytorialnej państw i promocji rządów prawa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.05.2015, 21:23
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ