Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Współpracy politycznej, relacjom gospodarczym i kulturalnym oraz kwestiom bezpieczeństwa w ramach partnerstwa strategicznego poświęcone były rozmowy wiceminister Katarzyny Kacperczyk z Minoru Kiuchi, sekretarzem stanu ds. parlamentarnych w japońskim MSZ 11 maja w Warszawie.
Celem wizyty wiceministra Kiuchi w Polsce było dokonanie przeglądu ustaleń podjętych podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Tokio, która odbyła się w lutym br. W jej trakcie dostrzegając dynamiczny rozwój kontaktów polsko-japońskich w ostatniej dekadzie, a także wzrost znaczenia obu państw na arenie międzynarodowej, Polska oraz Japonia uzgodniły podniesienie swoich relacji do rangi partnerstwa strategicznego.
-Chcielibyśmy by nasze partnerstwo strategiczne zostało wypełnione treścią, która wiązałaby zarówno administracje naszych krajów, jak i ośrodki naukowe, instytucje kulturalne i inne podmioty zaangażowane w rozwój współpracy pomiędzy Polską i Japonią – podkreśliła wiceminister Katarzyna Kacperczyk podczas poniedziałkowych rozmów ze stroną japońską.
Poza wzmocnieniem dialogu politycznego za perspektywiczne obszary współpracy strategicznej wiceszefowa polskiej dyplomacji wskazała m.in. zacieśnianie współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony, dalszy rozwój współpracy w sektorze energetycznym, cyberbezpieczeństwa, zwalczania przestępczości zorganizowanej, e-governance, a także poszerzenia bazy prawnotraktatowej. Obie strony z zadowoleniem odnotowały rozwijającą się współpracę w zakresie pomocy rozwojowej dla Ukrainy, jako bezpośredni rezultat wizyty prezydenta Komorowskiego w Tokio.
Odnosząc się do kwestii regionalnych wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że Polska docenia stanowisko Japonii prezentowane w ramach G7 w związku z sytuacją na Ukrainie i roli Rosji oraz ścisłą współpracę w ramach nieformalnej grupy G7+.
Podczas spotkania zwrócono uwagę na kluczowe znaczenie zachowania jednolitego stanowiska państw Zachodu wobec konfliktu na wschodzie Ukrainy, a także na priorytetowe znaczenie poszanowania zasady integralności terytorialnej państw i promocji rządów prawa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.05.2015, 21:23 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |