Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Unijna Rada ds. Zagranicznych z udziałem szefów dyplomacji i ministrów obrony (komunikat)

18.05.2015, 23:58aktualizacja: 18.05.2015, 23:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O wyzwaniach bezpieczeństwa w sąsiedztwie Unii Europejskiej, rozwoju europejskiej polityki obronnej oraz działaniach Unii w sprawie migracji rozmawiali w poniedziałek w Brukseli podczas wspólnego spotkania ministrowie spraw zagranicznych i ministrowie obrony państw Unii Europejskiej.

W dyskusji ministrów dotyczącej głównych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE oraz współpracy Unii z Sojuszem Północnoatlantyckim uczestniczył Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Ministrowie omówili przebieg operacji wojskowych UE na Bałkanach, w Sahelu i w Rogu Afryki. Zgodzili się, ze operacja EUNAVFOR Atalanta skutecznie przyczyniła się do zmniejszenia natężenia piractwa morskiego w Roku Afryki.

Ministrowie odbyli także posiedzenie Rady Kierującej Europejską Agencją Obrony (EDA), które dotyczyło przygotowań Rady Europejskiej zaplanowanej na czerwiec 2015 r. W trakcie dyskusji większość państw członkowskich z zadowoleniem odnotowała postępy w pracach nad czterema głównymi programami, będącymi wynikiem wytycznych poprzedniej RE z grudnia 2013 r.

Temat ten był kontynuowany na sesji wspólnej ministrów spraw zagranicznych i obrony. Ocenili postępy osiągnięte we wdrażaniu postanowień Rady Europejskiej dotyczących polityki obronnej z grudnia 2013 r. Ministrowie opowiedzieli się za wypracowaniem strategii bezpieczeństwa i polityki zagranicznej UE, która uwzględniałaby istotne zmiany, jakie zaszły w otoczeniu UE, szczególnie we wschodnim i południowym sąsiedztwie. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna poinformował, że w niedawnym liście do Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini, Polska, wspólnie z Niemcami i Francją, przedstawiła wspólne propozycje Trójkąta Weimarskiego dotyczące rozwoju unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Ministrowie obrony i spraw zagranicznych przyjęli konkluzje dot. WPBiO.

Dyskusja na forum Rady dotyczyła także odpowiedzi UE na rosnącą falę imigracji w basenie Morza Śródziemnego. W ramach realizacji postanowień kwietniowej Rady Europejskiej poświęconej migracji, ministrowie podjęli decyzję o ustanowieniu operacji morskiej UE, której zadaniem będzie walka ze zorganizowanymi grupami zajmującymi się przemytem nielegalnych imigrantów. Podkreślili, że nowa misja będzie jednym z elementów wszechstronnych działań UE w zwalczaniu podstawowych przyczyn i przeciwdziałaniu zjawiska nielegalnej migracji, wskazując również na konieczność zacieśniania dialogu politycznego i współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu imigrantów. Dowództwo operacji będzie mieścić się w Rzymie, a jej cel to „zniszczenie modelu działań” przemytników ludzi. „Ta decyzja pozwala nam na rozpoczęcie prac nad planem operacyjnym i przygotowań do uruchomienia operacji. Mam nadzieję, że w czerwcu będziemy gotowi do

jej rozpoczęcia” – powiedziała na konferencji prasowej Federica Mogherini.

Ministrowie odnieśli się też do propozycji Komisji Europejskiej dotyczących mechanizmu dystrybucji osób poszukujących ochrony międzynarodowej w UE, które wymagają dalszej szczegółowej dyskusji.

W trakcie Rady ds. Zagranicznych szefowie dyplomacji państw UE odnieśli się także do obecnego stanu procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, podkreślając niezmienne poparcie UE dla pokojowego rozwiązania konfliktu i gotowość do wspierania postępów w kierunku wznowienia negocjacji między Izraelem i Palestyną.

Wysoka Przedstawiciel odnotowała również pogarszającą się sytuacją w FYROM oraz w Burundi. Rada przyjęła konkluzje o sytuacji w Burundi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2015, 23:58
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ