Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
- To jest święto całej społeczności akademickiej w Łodzi. Gratuluję wszystkim jej członkom. Jest mi szalenie miło świętować siedemdziesiątą rocznicę powstania Politechniki Łódzkiej. Mam poczucie, że idziemy w tym samym kierunku, że odpowiadacie na wszystkie wyzwania, które stoją przed nauką polską i nauką europejską. Gratuluję też drugiemu jubilatowi – Uniwersytetowi Łódzkiemu, który również obchodzi swoją siedemdziesiątą rocznicę – mówiła dziś minister nauki Lena Kolarska-Bobińska
Łódź to jeden z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu 6 uczelni publicznych i 17 niepublicznych. W mieście studiuje około 90 tys. studentów, a każdego roku mury łódzkich szkół wyższych opuszcza ok. 25 tys. absolwentów. - Na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że stale rośnie znaczenie łódzkich uczelni. Odnoszą one duże sukcesy w bardzo konkurencyjnych konkursach europejskich – dodała minister nauki.
Przed uroczystościami prof. Lena Kolarska-Bobińska wzięła też udział w obradach Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Minister opowiedziała rektorom m.in. o polskiej propozycji zmian dotyczącej zasad wynagradzania naukowców z Horyzoncie 2020. – Dziesięć krajów poparło Polskę, a my występujemy w ich imieniu przed Komisją Europejską. To znaczący gest. Wspólne stanowisko przekażemy do Brukseli w najbliższych dniach – zapowiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska. Minister nauki mówiła rektorom, że dotychczasowe przepisy mogą doprowadzić do sytuacji, w której udział w grantach z Horyzontu 2020 wśród niektórych unijnych państw będzie zbyt niski.
Podczas spotkania z rektorami minister nauki przypomniała też o ogłoszonym dwa dni temu nowym programie MNiSW – „Uczelnie przyszłości”. W jego puli jest ponad 1,2 mld euro. Szkoły wyższe, które uzyskają ten specjalny status, dostaną dodatkowe wsparcie z budżetu państwa. – Pieniądze z PO WER-a nie mogą zostać po prostu wydane. Muszą być inwestycją w trwałą zmianę w szkolnictwie wyższym – w podniesienie jakości kształcenia, wzmocnienie umiędzynarodowienia, w dobre zarządzanie uczelniami – zaznaczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mgl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.05.2015, 16:35 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |