Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polska zamierza wspierać Mjanmę w jej wysiłkach na rzecz demokratyzacji, budowy państwa prawa oraz podstaw gospodarki rynkowej - powiedział minister Grzegorz Schetyna podczas wtorkowej rozmowy w MSZ z U Khin Aung Myint, przewodniczącym Izby Narodowości Republiki Związku Mjanmy.
Spotkanie przewodniczącego izby wyższej parlamentu Mjanmy oraz ministra Grzegorza Schetyny dotyczyło współpracy dwustronnej w wymiarze politycznym i gospodarczym. Rozmówcy wyrazili zadowolenie ze stanu dotychczasowych relacji, których 60-lecie obchodzone jest w bieżącym roku. Minister Schetyna zapewnił, że Polska będzie kontynuować pomoc rozwojową na rzecz Mjanmy oraz przekaże własne doświadczenia z okresu transformacji ustrojowej lat 90-tych, w ramach rozpoczętego w 2012 r. programu „The Polish Refom Mission to Myanmar”.
Minister Grzegorz Schetyna podkreślił, że polskie władze z uwagą obserwują procesy polityczne zachodzące w Mjanmie i wyraził nadzieję na demokratyczny przebieg zaplanowanych na listopad br.wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Podczas rozmów w Warszawie omówiono również bieżącą sytuację w regionie. Szef polskiej dyplomacji pogratulował Mjanmie sprawnego przewodnictwa w ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) w 2014 r.
Polska i Birma nawiązały stosunki dyplomatyczne w listopadzie 1955 r. Dwustronne relacje ożywiły się po objęciu władzy przez prezydenta Thein Seina w 2011 r. i rozpoczęciu procesu demokratyzacji i wychodzenia z trwającej od kilku dziesięcioleci izolacji kraju. Ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski był jednym z pierwszych wysokich przedstawicieli UE, którzy odwiedzili stolicę kraju Nay Pyi Taw w maju 2012 r. Mjanma została uznana za kraj priorytetowy polskiej pomocy rozwojowej w latach 2016-2020.
Przewodniczący izby wyższej parlamentu Mjanmy przebywa w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.05.2015, 14:28 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |