Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Rozmowy z premierami Izraela i Palestyny, uczczenie 25-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych Polski z Izraelem, rozwój współpracy biznesowej, zwłaszcza w zakresie innowacyjności - to główne punkty zakończonej w poniedziałek wizyty szefa polskiej dyplomacji w Izraelu i Palestynie.
Podczas wizyty w Palestynie minister Schetyna rozmawiał z premierem Ramim Hamdallahem o stosunkach dwustronnych, bliskowschodnim procesie pokojowym oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Szef polskiej dyplomacji odwiedził także Betlejem, gdzie spotkał się z ministrem Ziadem Bandakiem, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji chrześcijan w Palestynie oraz w regionie. Minister Schetyna zwiedził Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, której renowację współfinansuje Polska.
Temat polsko-palestyńskiej współpracy w sferze turystyki poruszono podczas spotkania z minister turystyki Palestyny panią Rulą Maayyah. Rozmawiano także o polskiej pomocy rozwojowej dla Palestyny. Podczas pobytu w Betlejem minister Schetyna odwiedził obóz uchodźców Aida oraz sierociniec prowadzony przez polskie Siostry Elżbietanki.
Ważnym punktem wizyty w Izraelu było spotkanie ministra Grzegorza Schetyny z prezydentem Reuwenem Riwlinem. Podczas rozmów szef polskiej dyplomacji podkreślił wagę współpracy polsko-izraelskiej, potwierdzonej obecnością prezydenta Izraela na otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich.
Spotkania ministra Schetyny z wiceszefową MSZ Izraela Cipi Hotoweli oraz z premierem Benjaminem Netanjahu poświęcone były perspektywie rozwiązania kwestii konfliktu bliskowschodniego, współpracy dwustronnej oraz bezpieczeństwu w regionie. Minister Schetyna podkreślił w tym kontekście konieczność dialogu i poszukiwania kompromisowych rozwiązań. Obie strony wyraziły zadowolenie z powodu kwitnącej współpracy między Polską i Izraelem zarówno w zakresie gospodarki, jak i kultury. Zadeklarowano także wolę, by kontakty w tych dziedzinach były jeszcze bardziej intensywne.
Minister Grzegorz Schetyna wziął też udział w konferencji poświęconej 25-leciu wznowienia stosunków polsko-izraelskich w American Jewish Committee w Jerozolimie. Jej celem było podsumowanie ostatnich 25 lat polsko-izraelskich relacji oraz wytyczenie kierunków przyszłej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Poza szefem polskiego MSZ udział w niej wzięli także byli i obecni ambasadorowie RP w Izraelu oraz Izraela w Polsce.
Minister Grzegorz Schetyna odwiedził także instytut Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie złożył wieniec pod drzewkiem upamiętniającym Żegotę. Oddał tym samym hołd całej organizacji, jak i jej wybitnemu przedstawicielowi, zmarłemu niedawno prof. Władysławowi Bartoszewskiemu. Następnie szef polskiego MSZ spotkał się z przewodniczącym Knesetu, Yuli-Yoelem Edelsteinem, któremu podziękował za specjalną sesję Knesetu upamiętniającą Władysława Bartoszewskiego. Rozmowy polityków dotyczyły również współpracy w zakresie historycznych stosunków polsko-żydowskich i walki z pojawiającym się w zagranicznych mediach sformułowaniem „polskie obozy śmierci”.
Wieczorem 14 czerwca minister Schetyna spotkał się z Ronaldem Lauderem, przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów oraz uczestniczył w projekcji polskiego filmu „Karski i władcy ludzkości” w Centrum Begina, który prezentuje wkład polskiego emisariusza w poinformowanie świata o Holocauście.
Grzegorz Schetyna spotkał się również z byłym premierem i prezydentem Izraela, Szimonem Peresem. Rozmawiał z nim między innymi o wspólnej historii Polski i Izraela, a także o perspektywach rozwiązania konfliktu bliskowschodniego w oparciu o model dwóch państw i dwóch narodów. W trakcie spotkania poruszono także temat Muzeum Historii Żydów Polskich jako pomostu łączącego ze sobą nasze kraje. Szimon Peres był przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Honorowego Muzeum.
Bardzo ważną częścią wizyty były rozmowy o możliwościach rozwoju polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej, naukowo-technologicznej oraz inwestycyjnej, które z izraelskimi partnerami prowadziła wiceminister Katarzyna Kacperczyk. Wiceszefowej MSZ towarzyszyła grupa ok. 100 przedstawicieli świata nauki, administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorstw różnych sektorów, posiadających ofertę charakteryzującą się wysokim zaawansowaniem technologicznym, silnym związkiem z obszarem badań i rozwoju oraz poszukujących partnerów zagranicznych. Grupa ta podczas pobytu w Izraelu spotkała się z przedstawicielami władz lokalnych w Hajfie i Tel Awiwie, odwiedziła siedziby największych izraelskich przedsiębiorstw. Polscy goście wzięli również udział w Forum Biznesu Polska-Izrael w Tel Awiwie, którego oficjalną sesję otworzył minister Grzegorz Schetyna. Podczas tego spotkania przedsiębiorcy reprezentujący instytucje kapitałowo-finansowe oraz sektor wysokich technologii mieli okazję rozmawiać z partnerami izraelskimi na temat intensyfikacji kontaktów biznesowych i identyfikacji nowych wymiarów współpracy gospodarczej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.06.2015, 16:20 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |