Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta szefa polskiej dyplomacji w Chinach (komunikat,aktl.)

17.06.2015, 21:48aktualizacja: 17.06.2015, 21:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Chiński projekt „Jednego Pasa i Jednego Szlaku” oraz możliwości udziału Polski w jego realizacji, a także dostęp do chińskiego rynku dla polskich produktów spożywczych i rolnych były głównymi tematami inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Międzyrządowego Polska-Chiny, które odbyło się w środę w Pekinie.

Pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorza Schetyny i Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi przeprowadzono dyskusje sektorowe w zakresie współpracy infrastrukturalnej, gospodarczej i handlowej, finansowej, ochrony środowiska, naukowo-kulturalnej, a także nowych technologii.

Minister Schetyna podkreślił wagę zrealizowanego posiedzenia Komitetu Międzyrządowego, dzięki któremu strategiczne partnerstwo łączące od 2011 r. Polskę i Chiny nabrało nowej dynamiki.Obie strony zdecydowały, że kolejne posiedzenie Komitetu odbędzie się za dwa lata w Warszawie.

Ze strony polskiej w obradach Komitetu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu resortów i agend rządowych, m.in. Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Gospodarki, Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ochrony Środowiska, a także Narodowego Banku Polskiego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Głównymi obszarami rozmów były przede wszystkim chińska inicjatywa „Jednego Pasa i Jednego Szlaku” oraz sposoby udziału Polski w jej realizacji, dostęp do chińskiego rynku dla polskich produktów spożywczych i rolnych, a także współpraca w zakresie turystyki, ochrony środowiska oraz technologii teleinformatycznych.

Równolegle z posiedzeniem Komitetu Międzyrządowego odbyło się polsko-chińskie Forum Biznesowe, które zgromadziło ok. 400 biznesmenów z Polski i Chin. W skład delegacji z Polski weszło ponad 80 przedstawicieli polskiego biznesu reprezentujący blisko 60 przedsiębiorstw.

Głównym punktem programu Forum była promocja polskiej żywności. Poświęcona temu była min. sesja rozmów business-to-business, służąca wypracowaniu nowych relacji biznesowych pomiędzy partnerami z obu państw.

Minister Schetyna spotkał się także z wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Demokratyczno-Ludowej YLi Yuanchao, który potwierdził, że Pekin jest zainteresowany pogłębianiem współpracy z Warszawą w wymiarze politycznym i gospodarczym.

Szef polskiej dyplomacji otworzył także Centrum Studiów Polskich w Pekińskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych. - Powinniśmy pogłębiać współpracę między naszymi krajami także wśród młodzieży - mówił w specjalnym wykładzie dla 900 studentów minister Schetyna. - To okazja, żeby lepiej poznać nasze kultury, języki i jeszcze bardziej zbliżyć się do ciebie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mgl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.06.2015, 21:48
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ