Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
Jakie wyzwania stoją przed szkolnictwem wyższym? W jaki sposób podwyższyć jakość kształcenia i dopasować kształcenie do potrzeb społeczeństwa? Jak powinna funkcjonować nauka w zmieniającym się świecie? Jak odblokować dostęp do karier naukowych młodych ludzi? – to tylko niektóre z pytań, które padną podczas otwartej debaty na temat przyszłości polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Konferencja z udziałem około 400 osób odbędzie się w środę w Warszawie w auli głównej Szkoły Głównej Handlowej.
– W ostatnich latach w systemie szkolnictwa wyższego przeprowadziliśmy wiele zmian. Niektóre z nich dobrze funkcjonują, inne są wdrażane, a jeszcze inne po naszej ocenie i uwagach środowiska modyfikowane. Ale z pewnością to już czas, by zadać sobie pytania „co dalej?, jakich zmian jeszcze potrzebujemy?” I po to właśnie jest ta konferencja, by wspólnie z całym środowiskiem akademickim spróbować na te pytania odpowiedzieć – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
W debacie wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk i dyscyplin, m.in. przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW), Komitetu Polityki Naukowej (KPN), Obywateli Nauki (ON) i Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej (KKHP). Podczas dyskusji głos zabierać będą także młodzi naukowcy, doktoranci i studenci.
– Rzeczywistości nie zmienia się tylko ustawami, robi się to też programami, finansowaniem, a przede wszystkim determinacją. Ale trzeba mieć jasny cel i kierunek. Kiedy przyszłam do rządu, zapowiedziałam stworzenie wspólnego dialogu ze środowiskiem – dodaje minister nauki.
W ostatnich miesiącach środowisko stworzyło kilka programów i dokumentów. To „Program Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 r.” przygotowany przez KRASP i Fundację Rektorów Polskich; to „Pakt dla nauki”, którego autorami są przedstawiciele Obywateli Nauki; to postulaty przedstawiane przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. – Grupa ekspertów przygotowała też dokument na zlecenie ministerstwa. Chcemy jednak najpierw wysłuchać głosów pochodzących z różnych części środowiska naukowego, wiedząc jednocześnie jak bardzo jest ono zróżnicowane. Łatwo bowiem określić wspólne cele, dużo trudniej sposoby dochodzenia do nich i mechanizmy ich finansowania. Dyskutując o różnicującym się systemie szkolnictwa wyższego nie możemy jednak zapominać o karierach i aspiracjach młodych doktorantów i młodych pracowników naukowych. Również student i jego potrzeby muszą być wpisane w ten w ten cały proces – dodaje prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Dokument po konsultacji ze środowiskiem zostanie ogłoszony we wrześniu.
Na konferencję zapraszamy w środę 24 czerwca o godz. 11:00.
Jej przebieg będzie też transmitowany on-line pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/jakie-maja-byc-nasze-uczelnie-i-polska-nauka/
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.06.2015, 12:10 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |